Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Dwudniowa kwesta na rzecz ratowania zabytkowych grobów

0
Podziel się:

Dwudniowa kwesta na rzecz ratowania zabytkowych miejsc pochówków rozpoczęła
się w sobotę na kieleckich cmentarzach. Zorganizowało ją - już po raz 17. - Stowarzyszenie Ochrony
Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Udział w zbiórce pieniędzy do puszek zadeklarowało ponad 300
ochotników.

Dwudniowa kwesta na rzecz ratowania zabytkowych miejsc pochówków rozpoczęła się w sobotę na kieleckich cmentarzach. Zorganizowało ją - już po raz 17. - Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Udział w zbiórce pieniędzy do puszek zadeklarowało ponad 300 ochotników.

Wśród kwestarzy dominują uczniowie szkół średnich. Oprócz młodzieży datki od odwiedzających groby osób przyjmą m.in. samorządowcy, politycy, twórcy kultury, naukowcy, przedstawiciele wolnych zawodów, przedsiębiorcy, dziennikarze i kombatanci - poinformował PAP prezes stowarzyszenia Stanisław Szrek.

Za pieniądze zebrane w trakcie dotychczasowych kwest udało się już odnowić około 200 pomników, grobowców i nagrobków. W zeszłym roku zebrano prawie 50 tys. zł. Dzięki temu, że drugie tyle dołożył Urząd Miejski, sfinansowana została renowacja 11 obiektów, w większości na Cmentarzu Starym.

Przed kieleckim Cmentarzem Starym kwestują również członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich. Jego prezes, Maria Domagała, zapowiedziała, że wrzucone do skarbonek pieniądze zostaną przeznaczone na odnowę zabytków lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego.

Przedstawiciele stowarzyszenia rozdają ofiarodawcom pamiątkowe naklejki oraz wizytówki z numerem konta, na które można przekazać na ratowanie cmentarnych zabytków jeden procent podatku dochodowego. Z kolei członkowie towarzystwa wręczają ulotki z herbem Lwowa.

Cmentarz Stary w Kielcach zajmuje pięć hektarów. Mieści groby wielu pokoleń kielczan i mieszkańców okolic - katolików, ewangelików, prawosławnych i unitów. Specyfiką nekropolii są pomniki z elementami żeliwnymi, wykonanymi w okolicznych zakładach odlewniczych. Wiele cennych nagrobków wykuto też z piaskowca i marmuru.

Od 1980 r. w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej znalazły się kwatery parzyste od nr 4 do 14. Ochroną objęty został układ przestrzenny, drzewostan oraz nagrobki i kaplice sprzed 1939 roku na terenie całej nekropolii. Najstarszy obiekt - słup z figurą św. Józefa - powstał w 1776 roku.(PAP)

mch/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)