Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Trzy wystawy w rocznicę Powstania Styczniowego

0
Podziel się:

Trzy wystawy czasowe organizuje Muzeum Narodowe w Kielcach z okazji 150.
rocznicy Powstania Styczniowego. Honorowy patronat objął nad nimi prezydent Bronisław Komorowski.

Trzy wystawy czasowe organizuje Muzeum Narodowe w Kielcach z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Honorowy patronat objął nad nimi prezydent Bronisław Komorowski.

"Region Świętokrzyski to główna arena walk powstańczych. Jest wiele bardzo ciekawych, ujmujących obiektów, które znajdują się w naszym muzeum, a które na co dzień nie są eksponowane" - powiedział w czwartek PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach dr Robert Kotowski.

Cykl wystaw w ramach obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego rozpocznie w piątek, 18 stycznia otwarcie ekspozycji "Między nadzieją a zwątpieniem" w oddziale kieleckiego Muzeum Narodowego w Pałacyku H.Sienkiewicza w Oblęgorku (pow. kielecki).

Jak powiedziała w czwartek koordynator wystawy, Magdalena Klamka "sam tytuł ekspozycji odzwierciedla klimat tamtych dni i jest jej motywem przewodnim". Zaprezentowane na wystawie zostaną unikatowe zbiory Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz prywatnych kolekcjonerów. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się dokumenty, fotografie, listy a także broń związana z powstaniem.

"Założeniem naszym było przygotowanie wystawy edukacyjnej, stricte historycznej dla najliczniejszej grupy naszych odbiorców, czyli dzieci i młodzieży" - wyjaśniła Klamka. Wystawa potrwa do 16 czerwca.

Drugim wydarzeniem w ramach obchodów rocznicy powstania będzie wystawa sztuki współczesnej prac Józefa Krzysztofa Oraczewskiego "Biało-Czerwona". Według dyrektora muzeum "świetnym sposobem jest pokazanie patriotyzmu przez sztukę nowoczesną i jej bogatą symbolikę. Nie chodzi tylko o pokazywanie broni, pamiątek z tamtych czasów, ale pewien szczególny wyraz i kultywowanie tradycji narodowych". Wystawa "Biało-Czerwona" była prezentowana między innymi w Moskwie oraz Berlinie na przełomie lat 80. i 90-tych.

"Jest to realizacja, która składa się zarówno z obrazów jak i form przestrzennych - tłumaczył kurator tej wystawy prof. Wiesław Łuczaj z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Autor traktuje te dwie części instalacji jako jedną całość. Instalacja w zależności od miejsca pokazania zmienia się. Można więc powiedzieć, że za każdym razem jest to wystawa premierowa" - wyjaśnił.

Wernisaż wystawy odbędzie się 29 stycznia w główniej siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach. Jak wyjaśnił prof. Łuczaj "tytuł instalacji +Biało-Czerwona+ bierze się stąd, że jej elementami są postaci w biało-czerwonych barwach i to w takim ujęciu symbolicznym, który w pewnym okresie wiązany był ze znakiem +Solidarności+. Nie wprost, ale jego stylistyka kojarzy się z tym znakiem". Wystawę Józefa Krzysztofa Oraczewskiego będzie można oglądać w Kielcach do 5 maja b.r.

25 lutego w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach, odbędzie się wernisaż wystawy literackiej "Panna Salomea i Książę Odrowąż" poświęconej powieści "Wierna rzeka".

Jak przypomniała kurator wystawy Sylwia Zacharz "Powieść opowiada o powstaniu i losach rannego powstańca księcia Odrowąża, ukrywanego w dworku szlacheckim. Powieść napisana została w 50. rocznicę Powstania Styczniowego. Mamy więc dodatkową rocznicę - obok 150. rocznicy samego powstania, dochodzi nam setna wydania +Wiernej rzeki+" - wyjaśniła.

Na wystawie zaprezentowane zostanie m.in. pierwsze wydanie powieści, jedyny na świecie rękopis "Wiernej rzeki" oraz kostiumy z filmu - ekranizacji powieści. Pojawią się także tłoki pieczętne, biżuteria żałobna, dokumenty oraz odznaczenia powstańcze.

Ciekawym elementem wystawy będą także ilustracje córki autora, Moniki Żeromskiej do "Wiernej rzeki". "Są o tyle interesujące, że Żeromska wielokrotnie powtarzała, że nie powinno się ingerować ilustracją w relację między pisarzem a czytelnikiem. Tutaj zrobiła wyjątek, tłumacząc, że Salomea była podobna do jej matki, dlatego zdecydowała się na wykonanie takich ilustracji" - powiedziała Zacharz.

Przy tej okazji wydane zostanie także ekskluzywne, rocznicowe wydanie "Wiernej rzeki". Wystawa potrwa do 14 czerwca.

Powstanie styczniowe - było powstaniem narodowym przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Ogłoszono je manifestem 22 stycznia 1863 r., wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Trwało do wiosny 1864 r. Zasięgiem objęło tylko zabór rosyjski: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane - Litwę, Białoruś i część Ukrainy. Areną wielu działań powstańczych były tereny Kielecczyzny.(PAP)

mjk/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)