Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejny przypadek ptasiej grypy na Warmii i Mazurach

0
Podziel się:

W dwóch indywidualnych gospodarstwach rolnych we
wsi Łępno w powiecie elbląskim (Warmińsko-Mazurskie) wykryto we
środę szóste ognisko wirusa ptasiej grypy w Polsce i drugie na
Warmii i Mazurach.

W dwóch indywidualnych gospodarstwach rolnych we wsi Łępno w powiecie elbląskim (Warmińsko-Mazurskie) wykryto we środę szóste ognisko wirusa ptasiej grypy w Polsce i drugie na Warmii i Mazurach.

"W tej wsi, w dwóch indywidualnych gospodarstwach rolnych, padło w ostatnich dniach 5 kur, u których Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził w środę obecność wirusa H5N1" - poinformował warmińsko-mazurski lekarz weterynarii Ludwik Bartoszewicz.

Bartoszewicz dodał, że w gospodarstwach, w których wykryto wirusa grypy ptaków, znajdowały się w sumie 83 sztuki drobiu: kury i kilka kaczek. Wszystkie zwierzęta zostały już zabite. W najbliższym czasie ma zapaść decyzja, czy uśmiercone zostanie także 660 sztuk drobiu w 33 innych gospodarstwach domowych, które znajdują się w wyznaczonej już 3-km strefie zapowietrzenia. Wyznaczana jest także 10-km strefa zagrożenia.

Służby weterynaryjne i sanitarne w woj. warmińsko-mazurskim prowadzą dochodzenie, które ma wykazać, w jaki sposób wirus ptasiej grypy przedostał się do gospodarstw w Łępnie.

"Mamy kilka hipotez na ten temat, jedna z nitek wiedzie przez człowieka, ale nie możemy teraz tego stwierdzić z całą pewnością. Wiele zależy od prawdomówności ludzi, którzy mieli kontakt z chorymi ptakami. Bardzo często jesteśmy przez nich wprowadzani w błąd. Być może odpowiedź da nam wyhodowanie wirusa i potwierdzenie jego tożsamości z poprzednimi wirusami" - powiedział Bartoszewicz.

Dodał, że prawdopodobne jest także przeniesienie wirusa do gospodarstw domowych przez dzikie ptaki.

We wtorek ognisko ptasiej grypy wykryto u dzikich ptaków przebywających w przytulisku przy leśniczówce w Taftowie k. Ornety na Warmii i Mazurach.

W związku z wystąpieniem wirusa H5N1 w Taftowie i Łępnie służby sanitarne objęły monitoringiem epidemiologicznym 14 osób. Jak powiedział PAP Feliks Jarocki, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, ludzie ci "mieli ograniczony kontakt z chorym ptactwem, bo tylko karmili je, więc ryzyko wystąpienia choroby u tych osób jest bliskie zeru".

Sanepid w Olsztynie prowadzi także monitoring 41 innych osób, które miały kontakt z jajami z fermy pod Żurominem (woj. mazowieckie), gdzie wirusa ptasiej grypy wykryto w niedzielę. "Na razie wszyscy ci ludzie są zdrowi i mamy nadzieję, że będzie tak dalej" - powiedział Jarocki.

W Polsce stwierdzono już sześć ognisk ptasiej grypy - dwa na Warmii i Mazurach oraz cztery na fermach drobiu na Mazowszu. Część indyków z ferm pod Płockiem trafiło na Warmię i Mazury - m.in. do ubojni w Drwęcznie pod Ornetą. Dzikie ptaki z Taftowa były karmione podrobami pochodzącymi właśnie z tej ubojni. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)