Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komercyjne leczenie może poprawić kondycję szpitali - uczestnicy konferencji

0
Podziel się:

Przejrzystych uregulowań w sprawie
odpłatnego leczenia pacjentów w placówkach publicznej służby
zdrowia oczekują uczestnicy konferencji "Kiedy kontrakt nie
wystarczy", która odbyła się w środę w Katowicach. Według nich,
komercyjne leczenie to jeden ze sposobów na poprawę kondycji
szpitali.

Przejrzystych uregulowań w sprawie odpłatnego leczenia pacjentów w placówkach publicznej służby zdrowia oczekują uczestnicy konferencji "Kiedy kontrakt nie wystarczy", która odbyła się w środę w Katowicach. Według nich, komercyjne leczenie to jeden ze sposobów na poprawę kondycji szpitali.

Jak skutecznie organizować i zarządzać służbą zdrowia oraz w jaki sposób szpitale mogą pozyskać dodatkowe środki zastanawiali się m.in. lekarze, menedżerowie służby zdrowia i samorządowcy. Podkreślali, że oczekiwanie na racjonalny system ochrony zdrowia trwa już zbyt długo, a wielu placówkom kontrakty z publicznym płatnikiem nie pozwalają osiągnąć płynności finansowej.

Zdaniem uczestników konferencji, prawo w Polsce nie zabrania wprost placówkom publicznej służby zdrowia komercyjnego leczenia, ale różne są interpretacje przepisów.

Innego zdania jest resort zdrowia, który jednak nie wyklucza, że wprowadzi możliwość współpłacenia za leczenie. W opinii wiceministra zdrowia Andrzeja Wojtyły, jeśli do tego dojdzie i pacjenci będą dopłacać do świadczeń w publicznych szpitalach i przychodniach, to będą to sumy symboliczne.

O prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym jako źródle dodatkowego finansowania dla placówek publicznych mówiła na konferencji Xenia Kruszewska z jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Jak podkreśliła, już dziś składki na ochronę zdrowia to nie wszystkie pieniądze, jakie pacjenci płacą za publiczne leczenie.

Wielu Polaków - mówiła - korzysta dziś z nieformalnych dróg uzyskania pomocy w publicznej służbie zdrowia. Według różnych danych, szara strefa wynosi od 4 do kilkunastu miliardów zł. To - jak się wyraziła - "nieoficjalne wydatki pacjentów w szpitalach".

7 proc. Polaków, którzy nie chcą długo czekać na zabieg rezygnuje z publicznej służby zdrowia, odsetek ten rośnie; ponad milion pacjentów korzysta z wykupionych przez pracodawców abonamentów na usługi medyczne - zaznaczyła.

Kruszewska podkreśliła, że ubezpieczeń dobrowolnych będzie coraz więcej. "Nie ma innego wyjścia - z każdym rokiem pieniędzy w systemie będzie coraz mniej, społeczeństwo się starzeje, a koszt leczenia starszych ludzi jest wyższy" - przekonywała.

Jak zaznaczyła, prywatne leczenie w publicznych szpitalach jest praktykowane w innych krajach Europy. Rządy innych państw skłoniła do tego zapaść finansowa sektora publicznego. Rzecz w tym, by uregulować to w sposób przejrzysty - mówiła.

Konferencję zorganizował miesięcznik "Rynek Zdrowia" i jego wydawca - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. (PAP)

kon/ plo/ malk/ 15:11 06/04/26

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)