Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja: warunki atmosferyczne i manewr pilota przyczyną wybuchu rakiety poza poligonem

0
Podziel się:

Zmiana warunków atmosferycznych podczas
manewru pilota samolotu bojowego odpalajacego rakietę była
najbardziej prawdopodobną przyczyną ubiegłorocznego wybuchu
kierowanej laserowo rakiety poza poligonem w Drawsku Pomorskim -
uznała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Zmiana warunków atmosferycznych podczas manewru pilota samolotu bojowego odpalajacego rakietę była najbardziej prawdopodobną przyczyną ubiegłorocznego wybuchu kierowanej laserowo rakiety poza poligonem w Drawsku Pomorskim - uznała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

O jej ustaleniach poinformował PAP w piątek rzecznik Inspektoratu Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Lotów płk rez. Ryszard Michałowski.

13 października 2007 r. podczas ćwiczeń 7. Eskadry Lotnictwa Taktycznego z Powidza latający na szturmowo-bombowych samolotach Su-22M4 piloci ćwiczyli strzelanie laserowo naprowadzanymi pociskami H-25MŁ klasy powietrze-ziemia. Wystrzelono w sumie 23 rakiety. 22 trafiły w cel, ostatnia poleciała poza poligon i eksplodowała ok. 100-150 metrów od domu mieszkalnego w miejscowości Recz. W wyniku wybuchu nikt nie ucierpiał, jednak w domu, w którego sąsiedztwie eksplodował pocisk, wypadły szyby i część dachówek. Wojsko naprawiło szkody.

Płk Michałowski poinformował PAP, że w trakcie prac Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego wykluczyła jako przyczynę zdarzenia niesprawność samolotu SU-22M, z którego odpalono rakietę. Sprawny był również układ kierowania pociskiem rakietowym, co potwierdziła ekspertyza Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

Według komisji najbardziej prawdopodobną przyczyną upadku i wybuchu pocisku rakietowego poza granicami poligonu było odpalenie go przez pilota w czasie manewru gwałtownego wznoszenia się i przy zwiększającym się zachmurzeniu.

Wystrzelona w ten sposób rakieta wzniosła się ponad poziom chmur tracąc kontakt z naprowadzającą ją na cel wiązką laserową. W rezultacie stery pocisku ustawiły się w pozycji uniemożliwiającej kierowanie jego lotem - uznali eksperci.

W protokole z badania wypadku komisja zaproponowała Siłom Powietrznym modyfikację szkolenia pilotów, w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości.

Używany od połowy lat 80. pocisk H-25MŁ to konstrukcja rosyjska. Rakieta ma zasięg 10-20 km, waży nieco ponad 320 kg, jej głowica bojowa ma masę 90 kg.(PAP)

sibi/ pz/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)