Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja zdrowia będzie pracować nad rządowym projektem tzw. ustawy podwyżkowej

0
Podziel się:

Sejmowa komisja zdrowia zdecydowała w
czwartek, że będzie pracować nad rządowym projektem tzw. ustawy
podwyżkowej dla pracowników ochrony zdrowia. Przedłuża ona
działanie ustawy z 22 lipca 2006 roku, przez pielęgniarki
nazywanej "wedlowską", która gwarantuje pracownikom ochrony
zdrowia 30-proc. podwyżkę płac.

Sejmowa komisja zdrowia zdecydowała w czwartek, że będzie pracować nad rządowym projektem tzw. ustawy podwyżkowej dla pracowników ochrony zdrowia. Przedłuża ona działanie ustawy z 22 lipca 2006 roku, przez pielęgniarki nazywanej "wedlowską", która gwarantuje pracownikom ochrony zdrowia 30-proc. podwyżkę płac.

Na posiedzeniu omawiany był również projekt poselski, przygotowany prez PSL, ale Aleksander Sopliński (PSL) ostatecznie wycofał go, sugerując, żeby za podstawę do pracy komisji przyjąć projekt rządowy z uwzględnieniem niektórych propozycji PSL.

Rządowy projekt tej ustawy był przygotowany w lipcu podczas negocjacji związków zawodowych ochrony zdrowia z ministrem zdrowia. Związkowcy nie byli z niego zadowoleni, bo nie gwarantował im podwyżek jeszcze w tym roku, tylko przedłużał istnienie podwyżek uzyskanych rok wcześniej.

Zgodnie z projektem, podwyżki, które wypłacono pracownikom służby zdrowia w 2007 r., mają być wliczone do ich wynagrodzenia zasadniczego. Do tej pory dołączane były do pensji jako dodatek. Podwyżki będą, tak jak do tej pory, przekazywane przez NFZ do szpitali tzw. dwoma strumieniami, tj. oddzielnie na świadczenia zdrowotne, które placówka wykonała i oddzielnie na 30-proc. podwyżki. Taki stan rzeczy będzie obowiązywał jednak tylko w przyszłym roku. W roku 2009 i latach następnych środki na utrzymanie podwyżek będą wliczane w sumę kontraktu.

Poselski projekt zakładał zachowanie dwóch strumieni do końca 2008 roku. Jak powiedział Sopliński, autorzy zakładali, że potem systemem finansowania może się zmienić.

Według rządowego projektu, min. 40 proc. wzrostu kontraktu placówki musi być, pod groźbą sankcji, przeznaczone na wzrost płac pracowników.

Projekt poselski wprowadza w zakładach opieki zdrowotnej zasadę, że 85 proc. środków kwoty przeznaczonej na wzrost płac ma być przeznaczone na wzrost wynagrodzeń pracowników wykonujących zawody medyczne.

Zgodnie z projektem rządowym, miałby wzrosnąć wskaźnik udziału kosztów pracy w wycenie poszczególnych świadczeń wykonywanych w szpitalach powiatowych i gminnych z 0,56 do 0,65. Projekt poselski przewiduje podwyższenie wskaźnika do 0,64 we wszystkich szpitalach. (PAP)

akw/ malk/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)