Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja naukowa poświęcona 70. rocznicy wybuchu II wojny

0
Podziel się:

Ponad 90 prelekcji kilkudziesięciu badaczy historii z kraju i z zagranicy
m.in. z Niemiec, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA znalazło się w programie
międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się w dniach 16-17 października na
Uniwersytecie Warszawskim.

Ponad 90 prelekcji kilkudziesięciu badaczy historii z kraju i z zagranicy m.in. z Niemiec, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA znalazło się w programie międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się w dniach 16-17 października na Uniwersytecie Warszawskim.

Celem konferencji "Kampania polska 1939. Polityka - Społeczeństwo - Kultura" ma być - jak podkreślają organizatorzy - uzyskanie międzynarodowego obrazu sytuacji politycznej i strategicznej w Europie w ostatnim roku przed i w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

"Po raz pierwszy wrzesień '39 zostanie pokazany nie jedynie ze strony militarnej, ale przede wszystkim przez pryzmat polityki, dyplomacji i kultury. Zaprezentowane zostaną różne punkty widzenia dotyczące wybuchu wojny, zarówno rządów, jak i społeczeństw biorących bezpośredni udział w wydarzeniach wojennych, jak i w państwach neutralnych. Plonem konferencji będzie wydanie przez Muzeum Historii Polski w 2010 roku książki, na którą złożą się wygłoszone referaty" - mówi Marek Stremecki, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski, organizatora konferencji.

Podczas jej otwarcia, które odbędzie się w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, zaplanowano wystąpienia podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasza Merty, przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro oraz przedstawicieli Uniwersytetu Warszawskiego.

W czasie pierwszego dnia konferencji będzie można wysłuchać wystąpień m.in. dr hab. Jacka Tebinki z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego pt. "Polska a Wielka Brytania (październik 1938 - październik 1939 r.). Aspekty dyplomatyczne i wojskowe"; prof. dr Rolfa-Dietera Muellera z Militaergeschichtliches Forschungsamt der Bundeswehr pt. "Polska w polityczno-wojskowej strategii Niemiec (wrzesień-październik 1939 r.). Kampania polska w ocenach analityków niemieckich sił zbrojnych"; dr Geoffrey'a Robertsa z University of Cork pt. "Polska w polityczno-wojskowej strategii Związku Sowieckiego (październik 1938 - sierpień 1939 r.)" i dr Władimira Niewieżina z Rosyjskiej Akademii Nauk pt. "Kampania polska w ocenach analityków Armii Czerwonej".

Na drugi dzień konferencji zaplanowano referaty m.in. dr Tomasza Chincińskiego z Muzeum Drugiej Wojny Światowej pt. "Sytuacja i postawy mniejszości niemieckiej w Polsce (październik 1938 - sierpień 1939 r.)"; prof. Andrzeja Żbikowskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego pt. "Postawy mniejszości żydowskiej w Polsce (marzec - październik 1939 r.)"; dr Isabelle Davion z l'Institut d'etudes politique pt. "Nastroje społeczne we Francji w 1939 r."; dr Johna Ruggiero z Saint Francis Univeristy pt. "Nastroje społeczne w Wielkiej Brytanii w 1939 r.(Neville Chamberlain, opinia publiczna i wybuch II wojny światowej)" i dr Thomasa W. Zeilera z University of Colorado pt. "Polska w przekazie informacyjnym w Stanach Zjednoczonych Ameryki (październik 1938 - październik 1939 r.)".

Więcej informacji na temat konferencji na Portalu Historycznym PAP www.11listopada1918.pl. w czwartek. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)