Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Konferencja "Jaka Unia? Jaka przyszłość? Jaka Europa?"

0
Podziel się:

Solidarność, bezpieczeństwo i dobrobyt to
wartości, których zapewnienia oczekują od Unii Europejskiej jej
obywatele - mówili uczestnicy międzynarodowej konferencji "Jaka
Unia? Jaka przyszłość? Jaka Europa?", która w poniedziałek
rozpoczęła się na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Solidarność, bezpieczeństwo i dobrobyt to wartości, których zapewnienia oczekują od Unii Europejskiej jej obywatele - mówili uczestnicy międzynarodowej konferencji "Jaka Unia? Jaka przyszłość? Jaka Europa?", która w poniedziałek rozpoczęła się na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W dyskusji uczestniczy około 100 polityków i naukowców. Konferencja odbywa się pod patronatem marszałków Sejmu i Senatu oraz Parlamentu Europejskiego. Jednym z gości jest przewodniczący Parlamentu Europejskiego Josep Borrell.

Marszałek Sejmu Marek Jurek podkreślił, że solidarność powinna być zasadą działania wewnątrz i na zewnątrz UE. "Jeżeli UE ma przekroczyć materialne egoizmy poszczególnych narodów, które mogą zablokować rozwój wzajemnej współpracy, to musi się kierować zasadą solidarności, w której zawierają się również wartości wspólne, jakie chcemy osiągnąć" - mówił Jurek.

Według marszałka Jurka, kraje takie jak Ukraina czy Gruzja powinny "mieć jasną perspektywę europejską", a Unia kierując się odpowiedzialnością za budowanie świata pokoju i bezpieczeństwa, powinna być otwarta na współpracę z USA.

Dodał on, że debata nad Traktatem Konstytucyjnym powinna być otwarta na argumenty i nie należy zakładać z góry, że niektóre z nich zostaną odrzucone. "Powinniśmy nawzajem siebie wysłuchać" - powiedział marszałek Jurek.

"Wielu polityków europejskich w swoich działaniach kieruje się sytuacją wewnętrzną w swoich krajach i oczekiwaniami elektoratu" - mówił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Dodał, że - jak wskazują sondaże - obywatele mają małą wiedzę o funkcjonowaniu UE i są przekonani, że unijne instytucje działają w oderwaniu od potrzeb społecznych, wśród których niezwykle ważne są potrzeba bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Josep Borrell mówił, że UE stoi m.in. przed problemem skuteczności działania. "Korzystamy z metod pracy, które wymyślono dla sześciu krajów. To może doprowadzić do zmniejszenia skuteczności działania w UE, a na tym może ucierpieć legitymizacja. Obywatele oczekują odpowiedzi na pytania, z którymi borykają się w codziennym życiu" - powiedział Borrell.

Według niego, bezpieczeństwo energetyczne czy polityka imigracyjna to problemy, których nie uda się rozwiązać w pojedynkę. "Największy nawet kraj w Europie jest za mały, żeby uporać się z tymi problemami samodzielnie" - mówił szef PE.

Przewodniczący PE mówił, że musimy zastanowić się, jak walczyć z terroryzmem, aby go nie wzmacniać i nie przekraczać granic praworządności. "Musimy zadać sobie pytanie, na jakich wartościach spoczywa UE i do jakiego stopni jesteśmy gotowi ich bronić" - powiedział Borrell. "Musimy przejść od słów do czynów. Od niezobowiązujących deklaracji do budżetu, dzięki któremu będziemy mogli działać. To jest zadanie przywódców europejskich. Nie możemy mówić tylko co, ale jak tego dokonać" - zaznaczył.

"Europa powinna być unią polityczna, nie tylko przestrzenią gospodarcza, nie tylko organizacją, która dzieli się bogactwem" - uważa przewodniczący PE. "Musimy być graczem politycznym, który ze względu na swój charakter w tej chwili ulega ciągłym zmianom" - dodał Borrell.

Komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner podkreśliła, że "dobrobyt solidarności i bezpieczeństwo" to priorytety UE na najbliższe lata. "Właśnie w tych obszarach znajdują się wszystkie kluczowe zobowiązania, których realizacji oczekują od UE i jej instytucji obywatele" - powiedziała.

Dodała, że chodzi zarówno o bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo energetyczne, zdrowotne jak i brak zagrożeń zewnętrznych. Powiedziała, że jest optymistką i widzi "UE jako miejsce stabilności politycznej w świecie, który tak szybko się zmienia".

Konferencja "Jaka Unia? Jaka przyszłość? Jaka Europa? potrwa w Krakowie do środy.(PAP)

wos/ la/ kaj/

unia
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)