Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Prokuratorzy zalecają zastrzeżenie wizerunków obiektów sakralnych

0
Podziel się:

Krakowscy prokuratorzy zalecają gospodarzom
obiektów sakralnych w Małopolsce zastrzeżenie wizerunków tych
obiektów w Urzędzie Patentowym. Pismo w tej sprawie przekazali w
poniedziałek metropolicie krakowskiemu kardynałowi Stanisławowi
Dziwiszowi - poinformował PAP szef śródmiejskiej Prokuratury
Rejonowej w Krakowie Piotr Kosmaty.

Krakowscy prokuratorzy zalecają gospodarzom obiektów sakralnych w Małopolsce zastrzeżenie wizerunków tych obiektów w Urzędzie Patentowym. Pismo w tej sprawie przekazali w poniedziałek metropolicie krakowskiemu kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi - poinformował PAP szef śródmiejskiej Prokuratury Rejonowej w Krakowie Piotr Kosmaty.

"W piśmie, które przekazaliśmy Jego Eminencji, sugerujemy, by włodarze krakowskich bazylik rozważyli możliwość zastrzeżenia ich wizerunków w Urzędzie Patentowym" - powiedział prok. Kosmaty. "Da im to konieczną ochronę prawną i zapobiegnie wykorzystywaniu do celów marketingowych" - wyjaśnił. Jak dodał, ks. kard. Dziwisz wykazał duże zrozumienie dla zgłaszanej problematyki; ponadto wykazał dobrą orientację i wyraził wdzięczność za zainteresowanie się problemem.

Rzecznik Archidiecezji ks. Robert Nęcek poinformował PAP, że wszelkie decyzje w tej sprawie podjęte zostaną po analizie pisma prokuratorów.

Sprawa wiąże się z postępowaniem sprawdzającym, wszczętym przez krakowską prokuraturę z urzędu na podstawie publikacji prasowych o wykorzystywaniu wizerunku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przez firmę turystyczną z Warszawy.

Na rozsyłanym przez firmę zaproszeniu do zwiedzania Łagiewnik widniała sylweta sanktuarium, a obok zdjęcie ekspresu do kawy i torby turystycznej. Informacja głosiła, że w programie planowanej wycieczki, obok mszy św. i zwiedzania sanktuarium, znajduje się spotkanie promujące towary, które będą do nabycia w trakcie wycieczki.

Prokuratura w toku postępowania wykluczyła obrazę uczuć religijnych i sprawdzała, czy nie doszło do bezprawnego wykorzystania wizerunku świątyni. Okazało się jednak, że sanktuarium nie zastrzegło swojego wizerunku w Urzędzie Patentowym i nie może korzystać z ochrony prawa.(PAP)

hp/ wos/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)