Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Msza św. w katedrze wileńskiej w intencji ofiar katastrofy

0
Podziel się:

W katedrze wileńskiej została odprawiona w sobotę msza święta w intencji ofiar
katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Na mszę przybyli przedstawiciele najwyższych władz Litwy.

W katedrze wileńskiej została odprawiona w sobotę msza święta w intencji ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Na mszę przybyli przedstawiciele najwyższych władz Litwy.

We mszy, której przewodniczył metropolita wileński kardynał Audrys Juozas Baczkis, wzięli udział: prezydent Dalia Grybauskaite, przewodnicząca Sejmu Irena Degutiene, premier Andrius Kubilius, były prezydent Valdas Adamkus, posłowie, członkowie rządu, korpus dyplomatyczny.

Kardynał Baczkis życzył, by "wiara w życie wieczne dodała otuchy bliskim ofiar".

"96 naszych braci i sióstr w Chrystusie odeszło dziś do Stwórcy, pozostawiając w bólu bliskich, naród polski, wspólnotę świata i Kościoła. (...)Niech wspólna modlitwa wesprze nas wszystkich w tej trudnej godzinie, niech bratnia solidarność i współczucie pomogą nam przeżyć tę tragedię" - powiedział metropolita wileński.

W Wilnie modlono się też w sobotę przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Przed Kaplicą Ostrobramską składano kwiaty i zapalano znicze.

Mieszkańcy przynoszą też kwiaty i znicze przed budynek ambasady polskiej w Wilnie.

W kościołach Wileńszczyzny, którą w większości zamieszkują Polacy, odbywają się msze żałobne.

Litewskie media poświęcają bardzo wiele uwagi tragedii pod Smoleńskiem.

Pierwszy kanał telewizji publicznej LRT1 na żywo transmitował mszę z katedry wileńskiej, po czym nadano specjalny program z udziałem polityków litewskich.

Politycy bardzo ciepło wspominali prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podkreślali jego zasługi dla stosunków polsko-litewskich. Przypominali zaangażowanie prezydenta i wielu innych osób, które zginęły w katastrofie, w litewską walkę niepodległościową przed 20 laty.

Dyskusja w studiu była też okazją do dokonania przeglądu stosunków polsko-litewskich. Zaznaczano, że tak naprawdę partnerskie stosunki między obu krajami, o których tak często się mówi, są jedynie deklaracjami. Powiedziano, że czas najwyższy skończyć ze składaniem obietnic, że problem pisowni nazwisk polskich na Litwie zostanie rozstrzygnięty i że - jak zaznaczył przewodniczący sejmowego komitetu spraw zagranicznych Emenuelis Zingeris - "należy zaprzestać walki z Warszawą i rozpocząć wspólną walkę o dobro Polski i Litwy".

Aleksandra Akińczo(PAP)

aki/ mmp/ mc/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)