Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Rząd wkrótce wesprze finansowo szkoły litewskie w Polsce

0
Podziel się:

Litewski rząd w najbliższym czasie przekaże wsparcie finansowe dla szkół
litewskich w Polsce w wysokości 350 tys. litów (ponad 440 tys. złotych) - poinformował w czwartek
minister oświaty i nauki Litwy Gintaras Steponaviczius.

Litewski rząd w najbliższym czasie przekaże wsparcie finansowe dla szkół litewskich w Polsce w wysokości 350 tys. litów (ponad 440 tys. złotych) - poinformował w czwartek minister oświaty i nauki Litwy Gintaras Steponaviczius.

"Po wszystkich przeprowadzonych negocjacjach ekspertów (ds. edukacji - PAP), widząc brak gotowości rządu polskiego do reagowania na trudną sytuację finansową szkół (litewskich - PAP), postanowiliśmy tym szkołom udzielić pomocy" - powiedział agencji BNS Steponaviczius.

Minister wyraził nadzieję, że pieniądze te "pozwolą szkołom przynajmniej ten rok ukończyć z większym optymizmem na przyszłość".

Obecnie szkoły mniejszości narodowych w Polsce mają 20-procentowy dodatek do subwencji oświatowej, a w przypadku małych, wiejskich szkół dodatek ten wynosi 150 proc. subwencji.

Podczas niedawnej konferencji podsumowującej 10 lat działań w ramach strategii rozwoju oświaty mniejszości litewskiej w Polsce, która odbyła się w Puńsku, wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski mówił, że od dawna apelował do MSWiA, by podnieść subwencję z 20 proc. do 100 proc. Tłumaczył, że obecna subwencja nie wystarcza na funkcjonowanie szkół.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Włodzimierz Karpiński powiedział w Puńsku, że ministerstwo edukacji przygotowuje kolejne propozycje zmierzające do podwyższenia subwencji oświatowych. Jednak - według Karpińskiego - trzeba wypracować też takie zasady, by efektywniej wykorzystywać pieniądze publiczne.

Na początku września w Połądze premierzy Polski i Litwy powołali specjalny zespół ekspertów do spraw edukacji w celu omówienia kwestii oświatowych. Jednym z głównych zadań zespołu była ocena nowej ustawy o oświacie, która - zdaniem litewskich Polaków - uderza w szkolnictwo polskie.

W poniedziałek w Augustowie zespół obradował po raz czwarty. W ocenie Polaków na Litwie rozmowy są porażką, gdyż nie osiągnięto żadnego porozumienia w sprawie polskiej oświaty na Litwie, nie udało się załatwić żadnego konkretnego postulatu. Po poniedziałkowych rozmowach także wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki, który stoi na czele polskiej części polsko-litewskiego zespołu ds. oświaty, powiedział PAP, że nie ma postępu w kluczowych sprawach dotyczących zmian w litewskiej ustawie oświatowej. 25 listopada zespół ekspertów ma zakończyć pracę.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

aki/ cyk/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)