Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowiecki NFZ zapowiada 20-proc. zwiększenie wartości umów z trzema szpitalami dziecięcymi w Warszawie

0
Podziel się:

Mazowiecki oddział Narodowego Funduszu
Zdrowia chce zwiększyć o 20 proc. wartość umów na świadczenia z
trzema warszawskimi szpitalami dziecięcymi. Ma to związek ze
wzrostem liczby zachorowań wśród dzieci w stolicy. Dodatkowo -
prawdopodobnie w dwóch stołecznych szpitalach - mali pacjenci
przyjmowane będą dłużej - do godz. 22.

Mazowiecki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia chce zwiększyć o 20 proc. wartość umów na świadczenia z trzema warszawskimi szpitalami dziecięcymi. Ma to związek ze wzrostem liczby zachorowań wśród dzieci w stolicy. Dodatkowo - prawdopodobnie w dwóch stołecznych szpitalach - mali pacjenci przyjmowane będą dłużej - do godz. 22.

Poinformował o tym w poniedziałek dziennikarzy dyrektor mazowieckiego NFZ Andrzej Jacyna.

"To nasza propozycja. Negocjacje z dyrektorami placówek się toczą" - powiedział Jacyna. Chodzi o szpital kliniczny przy ul. Marszałkowskiej 24, a także szpitale przy ul. Niekłańskiej i Kopernika. W tych ostatnich szpitalach środki mają być przeznaczone na świadczenia z zakresu otolaryngologii (leczenie zapaleń krtani, nosa, ucha, gardła)
i chirurgii dziecięcej.

Jak poinformował Jacyna, mazowiecki NFZ także wysłał do dyrektorów tych dwóch placówek wnioski o przedłużenie do godz. 22 czasu pracy w przychodniach przyszpitalnych. "Chcemy przesunąć przyjęcia chorych dzieci z izb przyjęć tych placówek na przychodnie przyszpitalne. Liczba rodziców szukających wieczorem pomocy na izbach przyjęć jest tak duża, że dezorganizuje to pracę" - tłumaczył szef mazowieckiego Funduszu.

Według niego, takie rozwiązanie pomogłoby dodatkowo odciążyć szpital kliniczny przy ul. Marszałkowskiej z dużej liczby przyjęć dzieci z typowymi przypadkami zapaleń górnych i dolnych dróg oddechowych. Szpital ten świadczy przede wszystkim usługi specjalistyczne. Jak zaznaczył Jacyna, możliwe, że zlikwidowany będzie w tej placówce oddział pediatrii ogólnej na rzecz rozbudowy oddziałów specjalistycznych.

W zależności od wyników rozmów, rozwiązania te będą wprowadzone prawdopodobnie od 1 lutego lub 1 marca br.

Dyrektor mazowieckiego NFZ przypomniał, że rodzice, którzy szukają pomocy dla swych dzieci w nagłych przypadkach, np. w nocy lub w święta, powinni korzystać z Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej i Pielęgniarskiej. Według Jacyny, zbyt mało rodziców korzysta z tego typu usług. "W wielu placówkach są dyżury lekarskie, a nie ma rodziców, którzy tam trafiają" - podkreślił.

Informacja o placówkach dyżurujących w nocy i w święta jest dostępna na stronie internetowej Funduszu (www.nfz-warszawa.pl - w dziale: "Dla Pacjentów", w zakładce poświęconej Podstawowej Opiece Zdrowotnej). Informacje te są również dostępne w przychodniach.

Według krajowego konsultanta w dziedzinie epidemiologii, prof. Andrzeja Zielińskiego, w ostatnim czasie liczba zachorowań wśród dzieci wzrosła w stolicy o ok. 30 proc.(PAP)

ktt/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)