Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSWiA zapewnia: Karta Polaka od marca zgodnie z terminem

0
Podziel się:

(doch. wypowiedź M.Borowskiego, szefa komisji łączności z Polakami
za granicą)

(doch. wypowiedź M.Borowskiego, szefa komisji łączności z Polakami za granicą)

23.1.Warszawa (PAP) - Karta Polaka, wprowadzająca ułatwienia i przywileje dla Polaków zamieszkałych na Wschodzie, wejdzie w życie w marcu, zgodnie z ustawowym terminem - zapewnił w środę wiceminister w MSWiA Piotr Stachańczyk.

Według środowej "Rzeczpospolitej", termin rozpoczęcia funkcjonowania Karty Polaka jest zagrożony. Zdaniem dziennika, istnieje niebezpieczeństwo, że na czas nie będą gotowe ani niezbędne rozporządzenia wykonawcze, ani polskie konsulaty. Ustawa o Karcie Polaka ma wejść w życie 28 marca.

"Nie wiem, skąd się wzięły te zarzuty. Karta Polaka wejdzie w terminie przewidzianym w ustawie. Będzie odpowiednio przygotowana, konsulaty też będą należycie przygotowane" - zapewniał w środę w Sejmie dziennikarzy Stachańczyk.

"Aby Karta weszła w życie, wymagane są dwa rozporządzenia i obwieszczenie. Prace nad nimi trwają. Nie są to żadne legislacyjnie nadzwyczajne rzeczy. Sadzę, że bez żadnych problemów będą gotowe w terminie i Karta zacznie działać zgodnie z terminem pod koniec marca 2008 roku" - powiedział Stachańczyk.

Tą sprawą za dwa tygodnie zajmie się Komisja Łączności z Polakami za Granicą - poinformował w środę jej przewodniczący Marek Borowski. "Komisja będzie oczekiwała informacji od przedstawicieli właściwych resortów. Podejrzewam, że będzie jeszcze szereg dalszych posiedzeń komisji, bo problematyka wynikająca z Karty Polaka jest bardzo szeroka" - powiedział Borowski.

Karta Polaka wprowadza ułatwienia i przywileje dla Polaków, zamieszkałych na Wschodzie, gdyż nie jest tam uznawane podwójne obywatelstwo. Karta umożliwia m.in. refundację wizy schengenowskiej, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz ułatwienia w uzyskiwaniu stypendiów, a także podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Będzie wydawana przez konsula na 10 lat; może być przedłużana na wniosek zainteresowanego.

Według przekazanych w grudniu danych Centrum Informacyjnego Rządu, w pierwszym roku obowiązywania ustawy o Karcie Polaka spodziewanych jest około 200 tys. wniosków.

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością - w tym przynajmniej bierną znajomość języka polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków, było narodowości polskiej, bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

Tymczasem według "Rzeczpospolitej", do tej pory nie został wyprodukowany ani jeden egzemplarz Karty, do polskich placówek nie trafiły też wnioski o jej wydanie.

Ponadto - jak podaje "Rz" - premier nie powołał jeszcze Rady do spraw Polaków na Wschodzie, która m.in. ma rozpatrywać odwołania od odmowy przyznania Karty. Nie określił też spisu organizacji polskich lub polonijnych, które będą mogły potwierdzać "aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej". Nie wskazał organizacji pozarządowych uprawnionych do przyjmowania i przekazywania konsulom wniosków o przyznanie Karty.

Za wschodnią granicą najwięcej Polaków mieszka na Ukrainie (około 1 mln); głównie w obwodzie żytomierskim, chmielnickim, lwowskim i kijowskim. Na Litwie mieszka około 325 tys. Polaków; od stuleci Polacy mieszkają na terenie południowo-wschodniej Litwy; głównie w Wilnie i rejonie wileńskim. W Federacji Rosyjskiej mieszka - jak wynika z danych organizacji polonijnych - 350 tys. Polaków; najwięcej w obwodzie moskiewskim, w St. Petersburgu i na Syberii.(PAP)

tgo/ gdy/ la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)