Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olejniczak: SLD za rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

0
Podziel się:

Szef SLD Wojciech Olejniczak przedstawiając
w niedzielę rezultaty dyskusji programowej w SLD powiedział, że
Sojusz opowiada się za oddzieleniem funkcji ministra
sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Sojusz jest ponadto
przeciwko budowie w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.
Konwencja Krajowa SLD zatwierdziła też konstytucję programową
partii.

Szef SLD Wojciech Olejniczak przedstawiając w niedzielę rezultaty dyskusji programowej w SLD powiedział, że Sojusz opowiada się za oddzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Sojusz jest ponadto przeciwko budowie w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Konwencja Krajowa SLD zatwierdziła też konstytucję programową partii.

SLD chce ponadto podwyższenia płacy minimalnej do przynajmniej 50 procent średniej krajowej, podniesienia płac dla nauczycieli, a także zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 6 procent PKB. "Mamy wzrost gospodarczy, są na to środki w budżecie" - przekonywał szef Sojuszu.

Jak mówił Olejniczak, Sojusz opowiada się za wprowadzeniem ulg dla przedsiębiorców, którzy tworzą nowe miejsca pracy oraz zerową stawką na usługi medyczne. W sprawę tej stawki powinna zaangażować się polska dyplomacja (na takie rozwiązanie musi wyrazić zgodę Unia Europejska).

Sojusz chce także wzrostu świadczeń dla emerytów i rencistów W tej sprawie, odpowiedni projekt w Sejmie złożył już klub parlamentarny SLD - powiedział Olejniczak.

Klub SLD zamierza też zaprezentować niebawem projekt Kodeksu wyborczego, nad którym od kilku tygodni pracował poseł Sojuszu Witold Gintowt-Dziewałtowski. Kodeks, oprócz tego, że zbierze w jeden dokument wszystkie przepisy dotyczące ordynacji wyborczej i prawa wyborczego, ma wnieść także kilka nowości, takich jak głosowanie drogą elektroniczną i pocztową oraz głosowanie przez dwa dni.

Według Olejniczka, propozycje te mają na celu zachęcenie Polaków do uczestnictwa w wyborach. "Nie może być tak, że w takim kraju jak Polska frekwencja wyborcza wynosi 40 procent" - mówił szef SLD.

Sojusz opowiada się ponadto za przywróceniem, zlikwidowanej w zeszłym roku na mocy ustawy o państwowym zasobie kadrowym, służby cywilnej. Jak podkreślił szef SLD, o zatrudnieniu w administracji publicznej i samorządowej powinny decydować konkursy, a nie rekomendacja polityczna.

Delegaci sobotnio-niedzielnej konwencji przyjęli również stanowisko w sprawie amerykańskich planów rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej, w którym wyrazili sprzeciw wobec tego projektu. Tarcza - ich zdaniem - zwiększy zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski. "Kwestie obrony terytorium naszego kraju należy rozwiązać w ramach wspólnej polityki obronnej NATO i UE" - czytamy w uchwale Konwencji.

Na Konwencji przyjęto też apel o ponadpartyjne porozumienie w sprawie przygotowań do Mistrzostw Europy 2012 w piłce nożnej. "Apelujemy o ogólnoparlamentarne porozumienie w celu szybkiego przygotowania podstaw prawnych dla inwestycji infrastrukturalnych w związku z koniecznością niezwłocznego wybudowania nowych stadionów, dróg, autostrad, linii kolejowych. Dzięki temu porozumieniu przygotowania do tych mistrzostw nie będą przedmiotem politycznych targów i konfliktów" - czytamy w specjalnej uchwale.

Krajowa Konwencja zatwierdziła przyjętą w kwietniu w ogólnopartyjnym referendum Konstytucję Programową Sojuszu. Dokument ten wyznacza ramy programowe SLD i jego tożsamość. Stanowi także podstawę do dalszych prac, nad szczegółowymi rozwiązaniami w programie SLD. Według polityków Sojuszu, Konstytucja jest wyrazem "wyraźnego skrętu SLD w lewo".

Podsumowując prace dwóch dni obrad Konwencji, Olejniczak podkreślił, że tylu uchwał i stanowisk działacze tej partii nie przyjęli jeszcze nigdy w historii Sojuszu. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)