Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPZZ wzywa rząd do opracowania planu zwalczania ubóstwa

0
Podziel się:

Ogólnopolskie Porozumienie Związków
Zawodowych wezwało rząd do opracowania wieloletniego programu
zwalczania ubóstwa i społecznego wykluczenia.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wezwało rząd do opracowania wieloletniego programu zwalczania ubóstwa i społecznego wykluczenia.

"Program ten powinien przede wszystkim dotyczyć działań w zakresie likwidacji głównych przyczyn biedy, jakimi są bezrobocie, niski poziom płac i świadczeń socjalnych" - oświadczyło OPZZ w przesłanym PAP komunikacie.

Ponadto zdaniem związkowców niezależnie od programu "niezwłocznie powinny zostać podjęte prace nad zmianą aktualnie obowiązujących przepisów, zmierzające do doraźnego minimalizowania społecznych skutków ubóstwa".

"Jest to szczególnie istotne w sytuacji szybkiego wzrostu kosztów utrzymania. Opowiadamy się za wprowadzeniem do ustawodawstwa pojęcia +minimalnego dochodu gwarantowanego rodziny+ oraz nadaniu pojęciom: +minimum egzystencji+ i +minimum socjalne+ rangi kategorii prawnej" - podkreśla OPZZ.

Związkowcy przypominają także, że z opublikowanego w lutym raportu Komisji Europejskiej "jednoznacznie wynika, że Polska jest krajem Unii Europejskiej, w którym występuje największe ubóstwo". "Dane te powinny skłaniać rządzących do refleksji i zaproponowania systemowych rozwiązań" - głosi oświadczenie.

Powołując się na dane z raportu Komisji Europejskiej OPZZ podkreśla, że od 1991 r. zwiększyła się w Polsce liczba osób uzyskujących dochody na poziomie minimum socjalnego, a także żyjących w skrajnej biedzie.

OPZZ dodaje przy tym, że praca nie chroni przed biedą pomimo wzrostu płac, z roku na rok powiększa się zróżnicowanie w dochodach ludności, a co piąty Polak żyje w skrajnym ubóstwie.

Związkowcy podkreślają ponadto, że "emeryci i renciści po kilkudziesięciu latach pracy otrzymują świadczenia w wysokości poniżej minimum socjalnego a nawet biologicznego" oraz, że w Polsce nie toczy się "publiczna debata na temat biedy". (PAP)

js/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)