Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oryginał napisu "Arbeit Macht Frei" wróci na krótko nad bramę do byłego KL Auschwitz

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Oryginalna, górna część bramy z napisem
"Arbeit Macht Frei", wiodącej do byłego niemieckiego obozu
Auschwitz I, wróci na swoje miejsce na czas wizyty papieża
Benedykta XVI. Od stycznia bieżącego roku zastępuje ją kopia -
dowiedziała się w piątek PAP od głównego konserwatora Państwowego
Muzeum Auschwitz-Birkenau Rafała Pióro.

Biała (PAP) - Oryginalna, górna część bramy z napisem "Arbeit Macht Frei", wiodącej do byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, wróci na swoje miejsce na czas wizyty papieża Benedykta XVI. Od stycznia bieżącego roku zastępuje ją kopia - dowiedziała się w piątek PAP od głównego konserwatora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Rafała Pióro.

Rafał Pióro powiedział, że oryginalny napis zostanie umieszczony na krótko przed pielgrzymką. Ojciec Święty odwiedzi były KL Auschwitz I 28 maja, na zakończenie swej wizyty w Polsce. Benedykt XVI wejdzie na teren byłego obozu właśnie przez tę historyczną bramę.

Po pielgrzymce oryginał ponownie trafi do pracowni konserwatorskiej.

Kopia napisu "Arbeit Macht Frei" wykonana została w warsztatach technicznych muzeum. Jej wykorzystanie było konieczne, gdyż konserwacja historycznego napisu może trwać nawet kilka miesięcy. W pierwszym etapie prace będą dotyczyły tylko napisu, natomiast pozostałe części bramy będą konserwowane w późniejszym okresie.

Brama główna w obozie macierzystym Auschwitz I jako jedyna w całym obozie została wykonana na rozkaz Niemców przez polskich więźniów politycznych. Zostali deportowani w jednym z pierwszych transportów przybyłych z Wiśnicza na przełomie 1940-1941 roku. Jej wykonanie związane było z wymianą prowizorycznego zewnętrznego ogrodzenia obozu na słupach drewnianych na ogrodzenie stałe na słupach żelbetowych z drutem kolczastym pod napięciem.

Napis nad bramą - "Arbeit Macht Frei" (Praca czyni wolnym - PAP), który jest jednym z symboli obozu, wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza, zatrudnieni w obozowej kuźni. Mieli oni świadomie odwrócić literę B, jako zakamuflowany przejaw nieposłuszeństwa.

Napis "Arbeit Macht Frei" był użyty nie tylko w Auschwitz. Ta sama "dewiza" wprowadzała do obozów koncentracyjnych w Rzeszy.

Przez bramę codziennie maszerowały do pracy komanda więźniów uszeregowane piątkami pod nadzorem kapów. Wracając więźniowie nieśli wyczerpanych, chorych i zmarłych z wysiłku lub zamordowanych kolegów.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w lipcu 1947 roku na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz. W obozie w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów. (PAP)

szf/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)