Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piecha: przekształcenie szpitali może wymagać zgody UE

0
Podziel się:

(dochodzi wypowiedź marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego)

*(dochodzi wypowiedź marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego)
*

17.9.Warszawa (PAP) - W ocenie przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy (PiS) wejście w życie planów PO, dotyczących obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe może wymagać zgody Komisji Europejskiej.

Piecha powiedział w środę dziennikarzom, że chodzi o pomoc publiczną, którą zgodnie z projektem ustawy PO, mają otrzymać przekształcające się szpitale (łącznie 2,7 mld zł). Wsparcie ma polegać m.in. na umorzeniu zobowiązań publicznoprawnych oraz poręczeniach i gwarancjach Skarbu Państwa przy zaciąganiu kredytów.

Szef komisji zdrowia zapowiedział, że w najbliższych dniach złoży do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego wniosek o przedstawienie opinii, czy udzielenie takiej pomocy nie wymaga zgody Komisji Europejskiej.

"To jest pomoc publiczna na pewno, tylko czy to jest pomoc publiczna w rozumieniu ustawodawstwa europejskiego. Jeżeli tak, to wtedy podlega normalnemu procesowi notyfikacji Komisji Europejskiej" - podkreślił Piecha.

Dodał, że podczas obrad komisji zdrowia zdania w tej kwestii były podzielone, ale "eksperci skłaniają się raczej, że jest to pomoc publiczna, która wymaga notyfikacji UE".

Komorowski odnosząc się do zapowiedzi Piechy odparł, że to "dosyć oryginalny pomysł, aby denuncjować własny kraj do Komisji Europejskiej". "Jeśli ma się wątpliwości z europejskością ustawy, należy to wyjaśniać na własnym podwórku" - dodał marszałek.

Jak przypomniał, "od tego czy coś jest zgodne, czy nie jest zgodne z prawem europejskim w zakresie propozycji ustawowych jest polski Sejm i polskie instytucje".

Zgodnie z programem oddłużenia zapisanym w projektach ustaw zgłoszonych przez PO, państwo przejmie 2,7 mld zł zobowiązań publicznoprawnych przekształcających się szpitali, co stanowi jedną trzecią całkowitego zadłużenia na 31 grudnia 2007 r. Po wejściu w życie ustawy o zoz-ach (ma to nastąpić w styczniu 2009 r.), przez dwa lata będzie obowiązywało zwolnienie z podatku CIT dla przekształconych placówek.

Szpitale otrzymają także bezpłatną pomoc w diagnozowaniu ich problemów finansowych i tworzeniu programów restrukturyzacyjnych. Ponadto państwo ma udzielać preferencyjnych kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych oraz umożliwiać występowanie o poręczenia do Krajowego Funduszu Poręczeń i funduszu poręczeń UE. (PAP)

pro/ ajg/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)