Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Przemieszcza się fala wezbraniowa, odwołano część alarmów i ogłoszono nowe

0
Podziel się:

(dochodzi inf. o odwołaniu niektórych alarmów i ogłoszeniu nowych)

(dochodzi inf. o odwołaniu niektórych alarmów i ogłoszeniu nowych)

25.7.Rzeszów (PAP) - W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Sanie pomiędzy Przemyślem a ujściem rzeki do Wisły oraz w związku ze spadkiem wód na Wisłoce i Wisłoku ogłoszono alarmy powodziowe dla sześciu nowych powiatów, a odwołano dla pięciu.

Alarmy wprowadzono dla powiatów: łańcuckiego, leżajskiego, jarosławskiego, przeworskiego, niżańskiego i stalowowolskiego. Odwołano dla: bieszczadzkiego, leskiego, jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego.

W dalszym ciągu alarmy powodziowe obowiązują w powiatach: brzozowskim, strzyżowskim, rzeszowskim i przemyskim oraz dla miast: Krosno, Przemyśl, Rzeszów. Pogotowia obowiązują w powiecie: dębickim, mieleckim, tarnobrzeskim i sanockim.

Sytuacja na podkarpackich rzekach powoli się stabilizuje. Nie sprawdziły się prognozy pogody, przewidujące intensywne opady deszczu w nocy.

Fala kulminacyjna na Sanie przepływa przez Przemyśl i przekracza tam stan alarmowy o ok. 80 cm, ale nie rośnie. Natomiast w górnym jego biegu zanotowano znaczny spadek wód. Podobnie jest na Wisłoku, który w górnej i środkowej części płynie już poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie przy ujściu do Sanu przekracza stan alarmowy. Wisłoka pomiędzy Pustkowem a ujściem do Wisły płynie powyżej stanów ostrzegawczych, z tendencją spadkową. Przybiera natomiast Wisła, która przekroczyła stany ostrzegawcze i wskazuje tendencję wzrostową.

Prognozy pogody nadal są niesprzyjające, przewidywane są bowiem opady deszczu, które miejscami mogą być ulewne.

Strażacy interweniują w przypadku podtopionych budynków. Najwięcej podtopień spowodowanych zostało przede wszystkim intensywnymi opadami deszczu, ale były też przypadki podtopienia spowodowane wylewającymi rzeczkami i potokami. Pojawiają się także problemy z przejazdem niektórymi lokalnymi drogami z powodu ich zalania lub obsunięcia.

Dotychczas wiadomo o podtopieniu i zalaniu około 400 hektarów pól i upraw, zniszczeniu siedmiu mostów i przepustów, podtopieniu i zalaniu ok. 80 domów i trzech szkół. (PAP)

api/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)