Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Marszałek powołał pełnomocnika ds. mniejszości

0
Podziel się:

Przewodniczący Forum Mniejszości Podlasia i
radny miejski Marek Masalski został powołany w czwartek na
stanowisko pełnomocnika ds. społecznych oraz mniejszości
narodowych i religijnych marszałka województwa podlaskiego.

*Przewodniczący Forum Mniejszości Podlasia i radny miejski Marek Masalski został powołany w czwartek na stanowisko pełnomocnika ds. społecznych oraz mniejszości narodowych i religijnych marszałka województwa podlaskiego. *

Jednym z pomysłów na jego działanie jest pomoc w kontaktach mniejszości z władzami województwa oraz łagodzenie problemów wizowych, jakie powstały po wejściu Polski do strefy Schengen.

Masalski powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Białymstoku, że w najbliższym czasie chce zorganizować spotkanie przedstawicieli różnych organizacji społecznych oraz mniejszości narodowych i religijnych z marszałkiem na temat m.in. możliwości finansowania działalności tych organizacji z budżetu województwa i funduszy unijnych.

Podkreślił, że będzie dążył do tego, żeby problemy mniejszości narodowych na Podlasiu stały się bardziej zauważalne i były na bieżąco rozwiązywane.

Marszałek województwa Jarosław Dworzański podkreślił, że stanowisko pełnomocnika ds. mniejszości "jest szczególnie ważne ze względu na strukturę mieszkańców naszego miasta i znacznej części regionu". Dodał, że nowy pełnomocnik będzie też pomocny "w identyfikacji i ocenie środowisk mniejszościowych, które starają się o dotacje celowe z urzędu marszałkowskiego na realizowane projekty".

Marek Masalski jest społecznikiem, wiceprzewodniczącym rady miejskiej Białegostoku, radnym klubu Platformy Obywatelskiej, dyrektorem prawosławnego ośrodka "Eleos" działającego na rzecz m.in. dzieci z rodzin patologicznych, a także przewodniczącym Forum Mniejszości Podlasia.

Województwo podlaskie uważane jest za region najliczniej zamieszkiwany przez mniejszości narodowe i etniczne. Żyją tu m.in. Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Tatarzy i Rosjanie.

Dokładne dane dotyczące ich liczebności nie są znane. Innymi liczbami operują urzędy (opierając się m.in. na wynikach spisu powszechnego), innymi przedstawiciele organizacji tych mniejszości. (PAP)

mwi/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)