Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska Partia Pracy zarejestrowała komitet wyborczy

0
Podziel się:

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w
poniedziałek Komitet Wyborczy Polskiej Partii Pracy (PPP) -
poinformował PAP przewodniczący PPP Bogusław Ziętek.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w poniedziałek Komitet Wyborczy Polskiej Partii Pracy (PPP) - poinformował PAP przewodniczący PPP Bogusław Ziętek.

Według Ziętka, PPP jako samodzielny komitet wyborczy wystawi swoich kandydatów na radnych na wszystkich szczeblach samorządu w całym kraju; z jej list będą startowali przedstawiciele m.in. Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", Komunistycznej Partii Polski, Stowarzyszenia "Enklawa", Grupy na rzecz Partii Robotniczej, Polskiej Unii Lokatorów, Ruchu Odbudowy Gospodarczej im. E. Gierka, Stowarzyszenia "Korekta" i Kombatantów Armii Ludowej.

Zgodnie z samorządową ordynacją wyborczą, do PKW muszą zgłosić się te komitety, które chcą wystawić kandydatów na radnych w więcej niż jednym województwie. Natomiast komitety, które wystawiają kandydatów tylko w ramach jednego województwa, zawiadamiają odpowiedniego komisarza wyborczego w swoim regionie.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, na zawiadomienie o powstaniu komitetu wyborczego jest czas do 23 września, a ponieważ jest to sobota, komitety będą mogły złożyć zawiadomienie także w poniedziałek - 25 września.

W zawiadomieniu składanym do PKW trzeba podać m.in. nazwę komitetu wyborczego, adres jego siedziby, dane dotyczące pełnomocników, numer ewidencyjny, pod którym partia polityczna jest wpisana do rejestru partii.

W przypadku komitetów koalicyjnych podać trzeba także m.in. tekst umowy o zawiązaniu koalicji, a w przypadku komitetów organizacji społecznych - wyciąg ze statutu organizacji wskazujący organ upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz.

Do zgłoszenia komitetu wyborczego wyborców dołączyć trzeba minimum 1 tys. podpisów osób popierających jego utworzenie.

Jeśli zawiadomienie o utworzeniu komitetu spełnia warunki zapisane w ordynacji, PKW ma trzy dni - od momentu doręczenia zawiadomienia - na jego przyjęcie.

Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego komitetu do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli w tym terminie zawiadomienie nie zostanie poprawione, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia.

Pełnomocnik wyborczy ma prawo wnieść skargę do Sądu Najwyższego na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia. Skargę taką wnosi się w ciągu 3 dni od doręczenia pełnomocnikowi postanowienia Komisji.

Sąd Najwyższy rozpatruje skargę i wydaje orzeczenie w ciągu 5 dni. Orzeczenie SN jest ostateczne. Jeżeli Sąd Najwyższy uzna skargę za zasadną, PKW niezwłocznie przyjmuje zawiadomienie o przyjęciu zawiadomienie komitetu wyborczego. (PAP)

alz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)