Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier chce spotkać się z prezes UOKiK m.in. w sprawie Energi

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek dziennikarzom, że chce spotkać się
jeszcze w tym miesiącu z prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów m.in. w sprawie przejęcia
Energi przez PGE.

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek dziennikarzom, że chce spotkać się jeszcze w tym miesiącu z prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów m.in. w sprawie przejęcia Energi przez PGE.

Szef rządu podkreślił, że chce porozmawiać z prezes UOKiK Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel w sprawie kilku tematów - "nie tylko Energi i PGE", ale też związanych z funkcjonowaniem UOKiK-u. "Będę chciał z nią na pewno jeszcze w tym miesiącu spotkać się i spokojnie porozmawiać" - dodał.

"Chcę podkreślić - zresztą sama pani prezes to podkreślała w licznych enuncjacjach prasowych - że (...) ja zawsze staję po stronie regulatora. Szczególnie tam, gdzie regulatorzy są podlegli w mniejszym czy większym stopniu premierowi w sensie instytucjonalnym, to zawsze mogli liczyć na moje wsparcie - przed rozmaitymi lobby, interesami czy urzędnikami. Wszyscy zawsze na tym dobrze wychodzili w Polsce" - podkreślił.

Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej podpisał w ubiegły wtorek ze Skarbem Państwa, reprezentowanym przez MSP, umowę zakupu akcji spółki Energa. Grupa zaoferowała za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł.

Zgodę na tę transakcję musi wydać jeszcze UOKiK. W połowie września prezes UOKiK mówiła - powołując się na analizy Urzędu - że transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym. Zaznaczyła też, że Urząd, jako niezawisły organ, przeanalizuje wniosek PGE w tej sprawie. Spółka ma w ciągu dwóch tygodni wysłać taki wniosek do Urzędu.

Szef rządu pytany, czy rozważałby dymisję prezes UOKiK, gdyby odmówiła zgody na przejęcie Energi przez PGE, odparł: "Na razie nie". Zaznaczył, że chciałby uzyskać potwierdzenie od prezes UOKiK, że "chodzi rzeczywiście o ochronę konkurencji i konsumenta".

W ubiegły wtorek rząd zmienił uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku". Umożliwia ona zakup Energi przez PGE. W opinii rządu, zakup ten nie zmieni znacząco warunków rynkowych funkcjonowania segmentu energetycznego w Polsce.

Według rządu tylko silny kapitałowo podmiot będzie w stanie udźwignąć ciężar finansowy i technologiczny związany z budową elektrowni jądrowej. PGE planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Spółka chce włączyć w ten projekt Energę. (PAP)

dol/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)