Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekomendacje Polskiego Kongresu Gospodarczego - głównie pod adresem władz

0
Podziel się:

Trwałe i sprzyjające inwestycjom regulacje dla sektora energetyki,
współtworzenie polityki energetycznej UE, stworzenie energetyce i telekomunikacji możliwości
współpracy - to główne postulaty, sformułowane na zakończenie Polskiego Kongresu Gospodarczego.

Trwałe i sprzyjające inwestycjom regulacje dla sektora energetyki, współtworzenie polityki energetycznej UE, stworzenie energetyce i telekomunikacji możliwości współpracy - to główne postulaty, sformułowane na zakończenie Polskiego Kongresu Gospodarczego.

Kongres zorganizowany przez Pracodawców RP pod hasłem "Energia Polskiej Gospodarki" poświęcony był głównie perspektywom polskiej energetyki. W debacie podsumowującej dwudniowe dyskusje b. wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak ocenił w środę, że głównym problemem sektora energetycznego jest niepewność co do przyszłego kształtu dotyczących go regulacji. "Wygrani będą ci, którzy odgadną, jakie będą regulacje za kilka lat; odgadną - bo to są niewiadome" - mówił Pawlak.

Zwrócił też uwagę, że kilka lat temu wydawało się, że Polska nie może powstrzymać polityki klimatycznej UE, ale ostatnio PE odrzucił pomysł ograniczenia podaży uprawnień do emisji CO2. Kilka lat temu było to nie do pomyślenia, ale widać zmianę pewnego nastawienia, a Polska, wetując energetyczną "mapę drogową 2050" UE, miała rację - mówił Pawlak. Dlatego, jego zdaniem, polski rząd powinien aktywnie uczestniczyć w tworzeniu przyszłej polityki energetycznej Unii, bo widać, że może przeforsować korzystne dla kraju rozwiązania.

Pawlak dodał, że kolejnym ogólnym wnioskiem Kongresu jest stworzenie mechanizmu silnie wspierającego inwestycje w energetyce, bo bez niego nie będzie ani elektrowni jądrowych ani rozwoju źródeł odnawialnych (OZE).

Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji Jarosław Twaróg mówił z kolei, że uczestnicy dyskusji zgodzili się, iż w energetyce nie ma mowy o innowacyjności bez "smart meteringu" - inteligentnych liczników prądu i opomiarowania sieci. Przytaczał opinie, że zamiast budować nowe elektrownie, lepiej redukować zapotrzebowanie na moc szczytową, a to bez "smart meteringu" jest niemożliwe. Bez inteligentnych rozwiązań sieciowych nie da się rozpowszechnić mikroźródeł, a właśnie w kierunku lokalnej produkcji energii i konsumpcji jej na miejscu wydaje się podążać energetyka. Postulowano też umieszczenie w projektowanej ustawie o OZE zapisów motywujących do konsumpcji energii w miejscu produkcji, bez przesyłu - dodał Twaróg.

Podsumowując dyskusje nt. węgla, Aleksandra Obońska z firmy doradczej Deloitte oceniła, że przyszłość sektora zależy od ustanowienia stabilnej polityki energetycznej państwa, z wyraźnie zdefiniowaną rolą rodzimego węgla. Podkreślała, że polski sektor węglowy bez żadnego wsparcia ze strony państwa jest zmuszany do konkurowania z tanim importem, a jednocześnie jest obciążony starymi, sztywnymi regulacjami dot. np. prawa pracy czy układów zbiorowych. Jak dodała Obońska, uczestnicy dyskusji wskazywali, że być może uda się przekonać UE do wspierania swoich wewnętrznych zasobów poprzez np. darmowe uprawnienia do emisji CO2 z rodzimego węgla.

Uczestnicy dyskusji o programie jądrowym byli zgodni, że jest w nim konieczny strategiczny partner, który przyniesie kapitał oraz kompetencje niezbędne w eksploatacji. Bez specjalnej oferty dla takiego partnera zagrożenie dla całego programu jest ogromne - mówił Dariusz Marzec z firmy doradczej KPMG. Podkreślał, że dla Polski wejście w energetykę jądrową to wyzwanie strategiczne, polityczne i cywilizacyjne, porównywalne do lotu na Księżyc. Musi być system wsparcia, musi być decyzja polityczna oraz ekonomiczna przewidywalność, aby inwestorzy odpowiedzialnie mogli podjąć decyzję o zaangażowaniu się, bo takie projekty to także duże ryzyko polityczne - mówił Marzec o konkluzjach dyskusji nt. atomu.

Zauważył też, że Polska była pierwszym krajem, który wprowadził w energetyce kontrakty długoterminowe (KDT), czyli pewien mechanizm wsparcia, bardzo podobny do tego, który w Wielkiej Brytanii ma posłużyć do zapewnienia nowym elektrowniom jądrowym korzystnych warunków działania.(PAP)

wkr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)