Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok 2006 w Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Polskie weto ws. przyjęcia mandatu
niezbędnego do rozpoczęcia negocjacji nowego porozumienia UE-
Rosja; częściowe zawieszenie przez Unię negocjacji członkowskich z
Turcją, a także przyjęcie dyrektywy liberalizującej rynek usług
oraz pakietu REACH, regulującego produkcję, import i rejestrację
chemikaliów w UE - to niektóre z istotnych wydarzeń, które miały
miejsce w minionym roku w Unii Europejskiej.

Polskie weto ws. przyjęcia mandatu niezbędnego do rozpoczęcia negocjacji nowego porozumienia UE- Rosja; częściowe zawieszenie przez Unię negocjacji członkowskich z Turcją, a także przyjęcie dyrektywy liberalizującej rynek usług oraz pakietu REACH, regulującego produkcję, import i rejestrację chemikaliów w UE - to niektóre z istotnych wydarzeń, które miały miejsce w minionym roku w Unii Europejskiej.

Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Unii Europejskiej w 2006 roku.

STYCZEŃ

1.1.Austria - Do 30 czerwca półroczne przewodnictwo w UE objęła Austria. Kraj ten przejął obowiązki od Wielkiej Brytanii

4.1.Belgia - W Brukseli odbyło się, zwołane w trybie pilnym, spotkanie ekspertów z 25 krajów UE ws. ukraińsko-rosyjskiego kryzysu gazowego i bezpieczeństwa energetycznego Unii.

18.1.Francja - Parlament Europejski odrzucił porozumienie budżetowe na lata 2007-13, przyjęte w grudniu 2005 r. na szczycie Wspólnoty, domagając się zwiększenia wydatków Unii.

18.1.Francja - Parlament Europejski powołał tymczasową komisję do wyjaśnienia doniesień o domniemanych tajnych więzieniach CIA w Europie, w tym w Polsce.

19.1.Francja - Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie przyszłości Unii Europejskiej i jej konstytucji, wzywając do przyjęcia unijnej ustawy zasadniczej najpóźniej w 2009 roku.

LUTY

1.2.Belgia. Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie unijnych wydatków na lata 2007-13 o 700 mln euro rocznie, czyli w sumie o prawie 5 mld euro, poprzez utworzenie specjalnego funduszu elastyczności, z którego finansowane byłyby głównie działania w polityce zagranicznej Unii.

1.2.Austria/Polska - Polska przystąpiła do unijnego porozumienia w sprawie stosowania obniżonego VAT na niektóre usługi w zamian za zgodę na stosowanie "elastycznej" definicji budownictwa społecznego. Zgodnie z unijnym prawem, budownictwo społeczne może korzystać z obniżonej stawki VAT. Memorandum w tej sprawie podpisano w Wiedniu.

8.2.Belgia - Parlament Flandrii jako ostatni z siedmiu belgijskich zgromadzeń parlamentarnych ratyfikował Traktat Konstytucyjny. Tym samym Belgia stała się czternastym krajem Unii Europejskiej, który przyjął unijną konstytucję.

16.2.Francja - Parlament Europejski opowiedział się za dyrektywą liberalizującą rynek usług w Unii Europejskiej, usuwając z tekstu zapis o, budzącej najwięcej kontrowersji, zasadzie kraju pochodzenia.

20.2.Belgia - Ministrowie rolnictwa krajów członkowskich Unii Europejskiej zatwierdzili w Brukseli reformę rynku cukru, zmierzającą do ograniczenia uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru w UE. Polska i trzy inne kraje, była przeciw.

24.2.Belgia/Polska - Polska wystąpiła z inicjatywą bezpieczeństwa energetycznego w Unii Europejskiej. Premier Kazimierz Marcinkiewicz wysłał do premierów 32 krajów Unii Europejskiej i NATO list z propozycją zawarcia "traktatu bezpieczeństwa energetycznego".

27.2.Belgia - Polska przedstawiła w Brukseli pomysł traktatu o bezpieczeństwie energetycznym, opartego na zasadzie solidarności.

MARZEC

8.3.Belgia - Komisja Europejska przyjęła w Brukseli "zieloną księgę" o przyszłości polityki energetycznej UE, w której opowiedziała się za wspólną polityką energetyczną i dywersyfikacją źródeł dostaw.

10.3.Portugalia - Portugalski minister pracy Jose Vieira da Silva ogłosił, że jego kraj od 1 maja otworzy swój rynek pracy dla obywateli ośmiu nowych państw UE, w tym Polski.

11.3.Włochy - Włochy nie otworzą na razie swego rynku pracy dla obywateli ośmiu nowych państw Unii Europejskiej, w tym Polski. Będą oni objęci tzw. okresem przejściowym przez dalsze trzy lata. Decyzja nie dotyczy Malty i Cypru.

16.3.Francja - Parlament Europejski zaapelował o określenie granic Unii Europejskiej i o to, by przed kolejnymi rozszerzeniami wzięto pod uwagę zdolności Unii do przyjmowania kolejnych członków.

22.3.Niemcy - Niemiecki rząd przedłużył o trzy lata blokadę rynku pracy dla pracowników z Polski i siedmiu innych krajów, które przystąpiły 1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej. Ograniczenia nie dotyczą jedynie Malty i Cypru.

23-24.3.Belgia - Na dwudniowym szczycie UE w Brukseli, poświęconym głównie sprawom gospodarczym, przywódcy unijni ustalili, że będą kontynuować prace nad dyrektywą usługową w kształcie zaaprobowanym przez Parlament Europejski. Zdecydowali też, że będą budować wspólną politykę energetyczną Unii Europejskiej. Przyjęli również Pakt na rzecz Równości Kobiet i Mężczyzn, w którym deklarują m.in., że będą walczyć z dyskryminacją ze względu na płeć w miejscach pracy. Ponadto podjęli decyzję o objęciu prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki zakazem wjazdu na terytorium UE.

31.3.Holandia - Holandia zapowiedziała, że od 1 stycznia 2007 roku otworzy swój rynek pracy dla Polaków i obywateli innych państw, które 1 maja 2004 wstąpiły do Unii Europejskiej.

KWIECIEŃ

5.4.Francja - Europarlamentarzyści porozumieli się w Strasburgu z przedstawicielami rządów krajów członkowskich UE ws. unijnego budżetu na lata 2007-2013. Wydatki na poszczególne dziedziny będą większe o 4 mld euro.

6.4.Francja - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zadowolenie z demokratycznego przebiegu ostatnich wyborów parlamentarnych na Ukrainie i wezwał Komisję Europejską do rozpoczęcia negocjacji traktatu o stowarzyszeniu Ukrainy z UE.

10.4.Luksemburg - Szefowie dyplomacji krajów Unii Europejskiej zatwierdzili liczącą 31 nazwisk listę przedstawicieli białoruskiego reżimu, którzy nie mają wstępu do państw Unii. Listę otwiera prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

13.4.Holandia - Holandia postanowiła odłożyć na koniec roku decyzję o otwarciu rynków pracy dla Polaków i obywateli innych nowych państw Unii Europejskiej z Europy Środkowowschodniej.

28.4.Grecja/Luksemburg - Grecja zapowiedziała, że od 1 maja otworzy swój rynek pracy dla Polaków i innych obywateli nowych unijnych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Natomiast Luksemburg utrzymał ograniczenia.

MAJ

3.5.Belgia - Unia Europejska wstrzymała negocjacje stowarzyszeniowe z Serbią, bo nie dotrzymała ona terminu przekazania trybunałowi haskiemu generała Ratko Mladicia. Termin minął z końcem kwietnia.

9.5.Estonia - Parlament Estonii ratyfikował Traktat Konstytucyjny. Tym samym unijną konstytucję przyjęło już 15 krajów członkowskich.

16.5.UE - Komisja Europejska zgodziła się, by Bułgaria i Rumunia weszły do UE w styczniu 2007 roku, pod warunkiem, że oba kraje nadrobią braki w przygotowaniach do członkostwa.

16.5.UE - Komisja Europejska rozwiała nadzieje Litwy na wejście do strefy euro w 2007 roku, tłumacząc to zbyt wysoką inflacją w tym kraju. Pozwolenie dostała natomiast Słowenia, która jako pierwsza z dziesięciu nowych państw UE wprowadzi u siebie wspólną walutę.

17.5.Francja - Po ponad dwóch latach negocjacji, Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził unijny budżet na lata 2007-13 w wysokości 864,3 mld euro. Polska może otrzymać netto około 60 mld euro.

CZERWIEC

1.6.Luksemburg - Po trzech latach dyskusji kraje Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie wprowadzenia Europejskiego Nakazu Dowodowego (END). Umożliwi on przekazywanie dowodów między krajami UE - tak jak Europejski Nakaz Aresztowania od 2004 roku reguluje przekazywanie osób podejrzanych o popełnienie przestępstw.

15-16.6.Belgia - Na szczycie w Brukseli uzgodniono, że najpóźniej w drugiej połowie 2008 roku zapadnie decyzja, w jakim stopniu zmienić unijną konstytucję. Unijni przywódcy potwierdzili też wolę przyjęcia do UE Rumunii i Bułgarii 1 stycznia 2007 roku i zgodzili się przyjąć, w tym samym terminie, Słowenię do strefy euro.

LIPIEC

1.7.Finlandia - Do 31 grudnia półroczne przewodnictwo w UE objęła Finlandia. Kraj ten przejął obowiązki od Austrii.

11.7.Belgia - Ministrowie finansów krajów UE ostatecznie zatwierdzili w Brukseli wejście Słowenii do strefy euro od 1 stycznia 2007 r. Słowenia jest pierwszym nowym krajem członkowskim UE przyjętym do tego grona.

21.7.Włochy - Włochy zniosły wszelkie ograniczenia dla pracowników pochodzących z nowych państw UE, w tym z Polski.

24.7.Belgia - Mimo sprzeciwu Polski i czterech innych krajów, państwa Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie ograniczonego finansowania z unijnych funduszy badań na komórkach macierzystych.

WRZESIEŃ

15.9.Holandia - Holandia poinformowała o złagodzeniu zasad zatrudniania pracowników z krajów Europy Wschodniej w 16 sektorach, m.in. w przemyśle metalurgicznym, w opiece zdrowotnej i sektorze publicznym.

26.9.Francja - Komisja Europejska zgodziła się na wejście Rumunii i Bułgarii do Unii Europejskiej 1 stycznia 2007 roku. Zagroziła jednocześnie karami, jeśli oba kraje nie będą respektować unijnych norm.

PAŹDZIERNIK

16.10.Belgia - Komisja Europejska wezwała Turcję do otwarcia portów lotniczych i morskich dla samolotów i statków cypryjskich, grożąc spowolnieniem albo wstrzymaniem negocjacji akcesyjnych.

20.10.Finlandia - Przywódcy Unii Europejskiej zebrani na nieformalnym szczycie w Lahti uznali, że stosunki z Rosją w sprawie energii powinny rządzić się zasadami przejrzystości, wzajemności i otwarcia na zasadach rynkowych. Zapowiedzieli też, że chcą negocjować nową umowę o strategicznym partnerstwie.

26.10.Czechy - Czeski rząd oficjalnie odłożył datę przyjęcia euro z 2010 r. na bliżej nieokreślony czas. Czechom nie uda się bowiem spełnić kryteriów niezbędnych do wprowadzenia euro w założonym terminie.

27.10.Finlandia - Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oświadczył podczas 10. szczyt UE-Ukraina w Helsinkach, że ani Ukraina, ani Unia Europejska nie są gotowe do rozszerzenia UE o ten kraj.

31.10.Hiszpania - Hiszpania zapowiedziała, że nie przyzna swobodnego dostępu do swego rynku pracy Bułgarom i Rumunom po ich przystąpieniu do Unii Europejskiej (1 stycznia 2007). Planuje zniesienie ograniczeń po dwóch latach.

31.10.Niemcy - Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny wstrzymał na czas nieokreślony ratyfikację konstytucji Unii Europejskiej.

LISTOPAD

5.11.Niemcy - Rząd Niemiec, które w pierwszej połowie 2007 roku będą sprawować przewodnictwo w Unii Europejskiej, przedstawił priorytety tej prezydencji. Duży nacisk położono na kontynuację procesu konstytucyjnego.

7.11.Belgia - Unia Europejska i Azerbejdżan podpisały porozumienie o energetycznym partnerstwie zabezpieczającym import gazu i ropy na unijny rynek.

10.11.Polska - Szef delegacji specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego ds. domniemanych więzień i lotów CIA Carlos Coelho podsumowując trzy dni pracy komisji w Warszawie, ocenił, że Polska "to najgorszy przypadek braku współpracy".

13.11.Belgia - Na posiedzeniu szefów dyplomacji państw UE w Brukseli, Polska sprzeciwiła się przyjęciu unijnego mandatu na negocjacje nowego porozumienia UE z Rosją. Zgodę uzależniła od "politycznego sygnału ze strony Moskwy" w związku z trwającym od roku embargiem na eksport niektórych polskich produktów mięsnych i rolnych do Rosji.

15.11.Francja - Parlament Europejski, po niemal trzyletniej dyskusji, przyjął dyrektywę usługową, znoszącą bariery w ponadgranicznym świadczeniu usług w UE. Kraje członkowskie mają teraz trzy lata, by znieść te bariery.

21.11.Belgia - Komisja Europejska przekazała władzom Białorusi i białoruskiemu społeczeństwu dokument mający wymowę przesłania politycznego, w którym nawołuje do przemian demokratycznych, obiecując w zamian korzyści z unijnych programów.

23.11.Belgia - Na spotkaniu ambasadorów krajów UE w Brukseli Polska nie zgodziła się na przyjęcie unijnego mandatu niezbędnego do podjęcia negocjacji w sprawie nowego porozumienia UE-Rosja.

24.11.Finlandia - Szczyt UE-Rosja w Helsinkach, z udziałem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

24.11.UE - W UE zakończył się proces ratyfikacji traktatu akcesyjnego z Rumunią i Bułgarią, po tym, jak traktat zatwierdził parlament Niemiec.

29.11.Belgia - Komisja Europejska zdecydowała o zaleceniu częściowego zawieszenia negocjacji z Turcją w sprawie jej członkostwa w Unii Europejskiej, po tym jak Ankara odmówiła otwarcia swych portów dla cypryjskich statków.

30.11.Belgia - Parlament Europejski przyjął w Brukseli unijny program badań i rozwoju na lata 2007-13 (tzw. siódmy program ramowy) z budżetem ponad 54 mld euro. Potwierdzono m.in. możliwość finansowania badań na ludzkich komórkach macierzystych z funduszy UE.

GRUDZIEŃ

1.12.Belgia - Parlament, Komisja i kraje Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie kontrowersyjnego pakietu REACH, który reguluje produkcję, import i rejestrację chemikaliów w UE, rezygnując z bezwzględnej zasady obowiązkowego zastępowania najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych mniej szkodliwymi odpowiednikami.

4.12.Belgia - Komisja Europejska zapewniła, że w swojej polityce sąsiedzkiej położy większy nacisk na jej wymiar wschodni.

5.12.Finlandia - Finlandia jako 16. państwo Unii Europejskiej ratyfikowała konstytucję UE.

5.12.Belgia - Kraje członkowskie UE porozumiały się w sprawie mandatu Agencji Praw Podstawowych. Rozpocznie ona pracę na początku przyszłego roku, ale jej kompetencję będą dość ograniczone.

5.12.Belgia - Ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli kalendarz przewidujący, że rozszerzenie strefy Schengen o nowe kraje UE rozpocznie się 31 grudnia 2007 od zniesienia kontroli na lądowych i morskich przejściach granicznych.

11.12.Belgia - Szefowie dyplomacji państw UE zgodzili się na zawieszenie negocjacji członkowskich z Turcją w ośmiu z 35 rozdziałów, w związku z nieprzestrzeganiem przez Ankarę unii celnej z krajami UE, w tym z Cyprem.

12.12.Francja - Parlament Europejski udzielił poparcia nowym komisarzom - Leonardowi Orbanowi z Rumunii oraz Meglenie Kunewej z Bułgarii - którzy od 1 stycznia dołączą do Komisji Europejskiej w związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej .

12.12.Francja - Przywódca białoruskiej opozycji Alaksandr Milinkiewicz odebrał prestiżową Nagrodę im. Andrieja Sacharowa, przyznawaną corocznie przez Parlament Europejski osobom zaangażowanym w obronę praw człowieka i działania na rzecz demokracji.

12.12.Rosja - Rosyjska Federalna Służba ds. nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego poinformowała, że od 15 grudnia może zacząć wydawać zezwolenia na wwóz do Rosji, po 1 stycznia 2007 roku, mięsa z tych krajów Unii Europejskiej, które zagwarantują bezpieczeństwo dostaw.

13.12.Francja - Parlament Europejski zatwierdził wielki i budzący kontrowersje pakiet legislacyjny dotyczący sprowadzania i korzystania z substancji chemicznych w Unii Europejskiej (REACH), który ma wyeliminować z rynku najbardziej niebezpieczne z nich, w trosce o zdrowie człowieka i środowisko naturalne.

13.12.Francja - Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą Unię Europejską do solidarności z Polską, dyskryminowaną - zdaniem eurodeputowanych - w sporze handlowym z Rosją.

14.12.Francja - Parlament Europejski przyjął ostateczny budżet Unii Europejskiej na 2007 rok. Dla Polski przewidziano wypłaty w wysokości 11,2 mld euro, czyli cztery razy więcej niż wyniesie polska składka.

14-15.12.Belgia - Na szczycie w Brukseli przywódcy państw UE ustalili, że tempo dalszego rozszerzenia musi uwzględniać zdolność Unii do przyjmowania nowych państw. Potwierdzono też, że 31 grudnia 2007 r. strefa Schengen rozszerzy się o nowe kraje UE. Prowadzone przy okazji szczytu rozmowy Polski i Finlandii, sprawującej do końca roku przewodnictwo w UE, nie doprowadziły do uzgodnienia warunków zniesienia polskiego weta na negocjacje nowego porozumienia UE-Rosja.

19.12.Rosja/UE - Po spotkaniu w Moskwie z komisarzem ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markosem Kyprianu, rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew zapowiedział, że eksport mięsa z Unii Europejskiej do Rosji nie zostanie wstrzymany 1 stycznia 2007 roku. Nie oznacza to jednak zniesienia trwającego od ponad roku embarga na polskie produkty.(PAP)

agt/ bba/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)