Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Gazprom i E.ON wymienią się aktywami w Rosji i na Węgrzech

0
Podziel się:

Rosyjski Gazprom i niemiecki E.ON podpisały w
środę "ramowe porozumienie" o wymianie aktywów w Rosji i na
Węgrzech - poinformowały w czwartek służby prasowe obu
koncernów.

Rosyjski Gazprom i niemiecki E.ON podpisały w środę "ramowe porozumienie" o wymianie aktywów w Rosji i na Węgrzech - poinformowały w czwartek służby prasowe obu koncernów.

Zakłada ono, że E.ON uzyska 25 proc. minus jedna akcja Siewiernieftiegazpromu, spółki-córki Gazpromu, dysponującej licencją na eksploatację wielkiego złoża gazowego Jużno-Russkoje na Syberii Zachodniej, mającego stanowić zaplecze surowcowe dla Gazociągu Północnego.

W zamian Gazprom otrzyma po 50 proc. minus jedna akcja węgierskich spółek-córek niemieckiego koncernu - E.ON Foldgaz Storage (magazynowanie gazu) i E.ON Foldgaz Trade (dystrybucja gazu). Rosyjski koncern przejmie też 25 proc. minus jedna akcja spółki E.ON Hungaria Zrt., zajmującej się dystrybucją gazu i energii elektrycznej.

Ponadto Gazprom uzyska od E.ON kompensację pieniężną, której wysokość zostanie uzgodniona. Szczegółowe porozumienie o wymianie aktywów strony zamierzają podpisać przed końcem tego roku.

Umowa między Gazpromem i E.ON wymaga akceptacji Komisji Europejskiej i rządu Węgier.

Podobne porozumienie w kwietniu tego roku Gazprom zawarł z innym gigantem niemieckim - BASF. W zamian za dopuszczenie do eksploatacji złoża Jużno-Russkoje, BASF zgodził się, aby Gazprom zwiększył swoje udziały w rosyjsko-niemieckiej spółce dystrybucyjnej Wingas do 50 proc. minus jedna akcja.

Rosyjski monopolista obejmie też pakiet akcji jednej ze spółek należącej w 100 proc. do BASF grupy Wintershall, mającej aktywa w sferze poszukiwania i wydobycia gazu w Libii.

Porozumienie zakłada także, iż Gazprom i BASF utworzą spółkę Wingas Europe, która zajmie się dystrybucją rosyjskiego gazu w krajach europejskich. Natomiast Wingas skoncentruje się na sprzedaży gazu w Niemczech.

Gazprom oraz E.ON i BASF pracują już również nad projektem budowy Gazociągu Północnego, który przez Morze Bałtyckie ma bezpośrednio połączyć Rosję i Niemcy. W tym celu utworzyły spółkę North European Gas Pipeline Company (NEGPC), w której rosyjski koncern kontroluje 51 proc. akcji, a niemieckie - po 24,5 proc.

Bałtycka magistrala będzie się składać z dwóch nitek o łącznej przepustowości 55 mld m3 gazu rocznie. Pierwsza ma być oddana do użytku w lipcu 2010 roku, a druga - do końca 2013 roku. Projekt przewiduje możliwość przedłużenia rury - przez Holandię - do Wielkiej Brytanii, a także budowy odgałęzień do innych krajów, w tym do Szwecji, Finlandii i Polski.

Jużno-Russkoje, w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym w obwodzie tiumeńskim, to jedno z największych złóż gazowych na świecie. Jego zasoby szacuje się na ponad 1 bln m3 błękitnego paliwa. Docelowo ma ono dawać 25 mld m3 gazu rocznie. Koszty uruchomienia wydobycia z tego złoża Gazprom szacuje na 1,2 mld USD.

E.ON oświadczył, że uczestnicząc w eksploatacji złoża Jużno- Russkoje i budowie Gazociągu Północnego, trzy koncerny wnoszą ważny wkład w umocnienie bezpieczeństwa dostaw na europejski rynek gazowy.

Problemy bezpieczeństwa energetycznego będą jednym z głównych tematów dorocznego szczytu G-8, siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji, który w czasie weekendu odbędzie się w Strielnie koło Petersburga.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mmp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)