Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięto konkurs "Europa wielu kultur"

0
Podziel się:

Przedstawiciele Komisji Europejskiej w
Polsce rozstrzygnęli konkurs dla młodzieży "Europa wielu kultur".
Jego ideą było promowanie m.in. wartości wielokulturowej Europy,
otwartości na inne narody i ich tradycje.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej w Polsce rozstrzygnęli konkurs dla młodzieży "Europa wielu kultur". Jego ideą było promowanie m.in. wartości wielokulturowej Europy, otwartości na inne narody i ich tradycje.

W konkursie, którego wyniki ogłoszono w sobotę w Warszawie, zwyciężyły uczennice Gimnazjum w Jeżewie (woj. kujawsko- pomorskie): Natalia Pawlak, Marta Prus i Maria Połomska oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich (woj. świętokrzyskie): Karolina Wieczorek, Urszula Blaszyńska i Aleksandra Swat.

Jak poinformował PAP Rafał Rudnicki z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, które jest głównym organizatorem konkursu, uczniowie nadesłali ponad 160 zespołowych prac z całej Polski. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: 12-15 lat oraz 16-18 lat. Uczestnicy mieli przygotować pracę pokazującą, jak wiedza zdobyta podczas wyjazdów za granicę Polski wpłynęła na ich przekonania wobec osób o odmiennej kulturze, tradycji lub narodowości.

"W nadesłanych pracach m.in. reportażach, esejach czy prezentacjach multimedialnych, uczniowie opisywali swoje osobiste doświadczenia z wyjazdów m.in. do Turcji, Norwegii, Niemiec, Portugalii czy na Słowację. Np. w jednej pracy uczniowie napisali, że dowiedzieli się, iż w tureckich szkołach panuje zasada +róbta co chceta, ale zaliczta egzaminy+" - powiedział Rudnicki.

"Wizja szkoły w reformie programowej, którą przygotowujemy troszeczkę w tę +turecką stronę+ idzie" - żartował podczas spotkania podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Zbigniew Marciniak. "Może nie tak dramatycznie, że wszystko jedno jak się uczniowie zachowują, ale rzeczywiście efekty kształcenia są dla nas priorytetem" - powiedział wiceminister edukacji. Jak podkreślił, "w dialogu międzykulturowym nie może zabraknąć polskiego głosu".

Jak powiedziała PAP jedna z laureatek konkursu Natalia Pawlak z Gimnazjum w Jeżewie, która wspólnie z koleżankami była na tygodniowym pobycie w jednym z miasteczek Portugalii, "największe wrażenie robi otwartość Portugalczyków, ich życzliwość oraz to, że potrafią wspólnie spędzać czas i świetnie się bawić".

Jej zdaniem, praca multimedialna, którą przygotował jej zespół, opisywała różnice między polskimi a portugalskimi szkołami. "Np. w szkołach na Wyspach Kanaryjskich są tzw. komputerowe dzienniki. Gdy nauczyciel wpisuje na lekcji uczniowi ocenę to jego rodzice otrzymują esemesa z informacją o niej. Rodzice wiedzą też czy ich dzieci są w szkole, czy też może poszły na wagary" - mówiła uczennica.

"W opinii naszych rówieśników np. z Niemiec, Czech, Węgier, a nawet z Izraela czy Wietnamu, jesteśmy bardzo +całuśnym+ narodem" - powiedziała PAP inna laureatka, Karolina Wieczorek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich. Jak dodała, opinia ta wzięła się stąd, że na spotkaniach prezentowały polską zabawę pt. "Mam chusteczkę haftowaną", w której daje się "buziaka".

Laureaci konkursu otrzymali m.in.: wycieczkę do Brukseli, w czasie której poznają instytucje Unii Europejskiej, np. Parlament i Komisję Europejską; otrzymali też aparaty fotograficzne, słowniki multimedialne i plecaki.

Konkurs "Europa wielu kultur" Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało po raz drugi. W ubiegłorocznej, pierwszej edycji konkursu pt. "Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym" zadaniem uczniów było opisanie zmian, jakie nastąpiły w ich otoczeniu, życiu ich bliskich i kolegów dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Na konkurs nadesłano wówczas ponad 400 prac. (PAP)

nno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)