Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd administracyjny oddalił skargę obrońców ptaków

0
Podziel się:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
oddalił w poniedziałek skargę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony
Ptaków na decyzję zezwalającą na wykopywanie i składowanie piachu
w rezerwacie ornitologicznym na Wiśle.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w poniedziałek skargę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na decyzję zezwalającą na wykopywanie i składowanie piachu w rezerwacie ornitologicznym na Wiśle.

Towarzystwo sprzeciwia się dopuszczeniu eksploatacji piachu w rezerwacie ornitologicznym Wyspy Zawadowskie w okolicy Wilanowa. W ocenie reprezentującego OTOP dr. Wiesława Nowickiego, blisko połowa działających w Warszawie i okolicach piaskarń eksploatuje dno i brzegi Wisły na terenach formalnie chronionych.

"Składowanie piachu odbywa się na objętym ochroną brzegu. Na kilku hektarach powstaje biologiczna pustynia: miejsce roślinności łęgowej i siedlisk ptaków zajmują hałdy piachu, ładowarki i utwardzone gruzem drogi, po których przez wiele godzin dziennie jeżdżą ciężarówki" - opisał sytuację Nowicki.

Jego zdaniem, problemy stwarza nie tylko składowanie piasku. Już same jego wydobywanie powoduje zmętnienie wody, prowadzi do wymierania ryb, co odbija się na rybożernych ptakach. "Inny nieuwzględniany aspekt to obniżanie poziomu dna rzeki. Choć badacze są zgodni, że brakuje dokładnej metody pomiarowej, zachodzi obawa, że w piaskarnie wydobywają w sumie więcej piachu niż rzeka przynosi go z górnego biegu" - dodał Nowicki. Przypomniał, że wydobycie piachu wpływa na poddenne ujęcia wody i z tego powodu pracom pogłębiarek powyżej ujęć wody sprzeciwiało się przed kilkoma laty Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

OTOP zaskarżyło decyzję ministra środowiska, który dopuścił wydobycie i składowanie piasku z dna Wisły na chronionym obszarze (minister uchylił decyzję wojewody cofającą wydaną przez starostę zgodę na wydobycie i składowanie piachu.) Zdaniem OTOP, minister środowiska - uchylając decyzję wojewody - naruszył Kodeks postępowania cywilnego. Sprawa zgody i jej cofnięcia trwała kilka lat, przez ten czas kilkakrotnie zmieniał się stan prawny dotyczący wydawania pozwoleń na wydobycie i składowanie piachu.

Wyrok WSA nie jest prawomocny. Nowicki z decyzją o odwołaniu czeka na pisemne uzasadnienie. (PAP)

brw/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)