Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przeciwny zagwarantowaniu samorządom udziałów w spółkach prowadzących zoz-y

0
Podziel się:

Sejm odrzucił poprawkę PiS gwarantującą
samorządom nie mniej niż 85 proc. udziałów w spółce kapitałowej
prowadzącej zakład opieki zdrowotnej.

Sejm odrzucił poprawkę PiS gwarantującą samorządom nie mniej niż 85 proc. udziałów w spółce kapitałowej prowadzącej zakład opieki zdrowotnej.

Jak podkreśliła minister zdrowia Ewa Kopacz, poprawka jest niezgodna z prawem UE.

Z kolei Marek Balicki (SdPl-Nowa Lewica) oświadczył, że "nie ma podstaw, żeby powiedzieć, że ta poprawka jest niezgodna z prawem unijnym".

"Państwo w pierwszym projekcie przeznaczali 51 proc. samorządom. (...) Dlaczego nie chcecie oddać samorządom to, co mówicie, że oddajecie" - pytał przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS).

Sejm przyjął poprawkę Lewicy mówiącą, że uchwały dotyczące rozwiązania spółki prowadzącej zoz, zbycia udziałów większościowych albo istotnej zmiany przedmiotu jej działalności, będą ważne po uzyskaniu zgody podmiotu tworzącego zoz (np. samorządu), popartej głosami trzech piątych członków organu uchwałodawczego (np. sejmiku województwa). Przyjęta zmiana daje także możliwość przeprowadzenia lokalnego referendum w tej sprawie.

Natomiast przyjęta autopoprawka PO przewiduje, że szpital-spółka lub jeden z jego oddziałów będzie mógł na okres trzech miesięcy zaprzestać działalności.

Inna z autopoprawek przyjętych przez Sejm, w ocenie posłów tego klubu, dostosowuje przepisy dotyczące przekształcenia zoz-ów do wymogów UE (chodzi o kwestię pomocy publicznej, którą mają otrzymać przekształcane zoz-y). Zgodnie z poprawką, dotacje z budżetu państwa będą udzielane wszystkim zoz-om, które wykonują świadczenia medyczne w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W ocenie posłów PiS i Balickiego, ta zmiana sprawi, że na państwowe dotacje trafią do prywatnych zoz-ów. (PAP)

pro/ akw/ dom/ pru/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)