Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejmowa komisja ds UE: fińskie priorytety prezydencji UE

0
Podziel się:

Wdrażanie strategii lizbońskiej,
kontynuacja ratyfikacji Konstytucji UE, polityka energetyczna oraz
współpraca z państwami sąsiednimi - to będą najważniejszymi
priorytety fińskiego przewodnictwa w UE, rozpoczynającego się 1
lipca tego roku.

Wdrażanie strategii lizbońskiej, kontynuacja ratyfikacji Konstytucji UE, polityka energetyczna oraz współpraca z państwami sąsiednimi - to będą najważniejszymi priorytety fińskiego przewodnictwa w UE, rozpoczynającego się 1 lipca tego roku.

Założenia swojego kraju na okres prezydencji UE, od 1 lipca do 31 grudnia 2006 r., przedstawił w środę posłom sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej przewodniczący Komisji Wielkiej fińskiego parlamentu Jari Vilen.

Wśród najważniejszych zadań, jakie stawiają sobie Finowie jest dalsze wdrażanie strategii lizbońskiej zakładającej uczynienie z unijnej gospodarki najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie do 2010 roku.

"Każda prezydencja powinna koncentrować się na realizacji założeń strategii lizbońskiej. Jeśli to się nie będzie udawało, to musimy się zastanowić, co będzie dalej, co będzie w 2010 roku. Stworzymy nową strategię do 2015 czy 2020 roku?" - zastanawiał się fiński polityk.

Jeśli chodzi o kontynuację ratyfikacji eurokonstytucji, to Finlandia uważa, że obecny Traktat Konstytucyjny jest "najlepszym jaki można było wynegocjować" i dlatego "powinien zostać przyjęty".

Posłowie polscy i fińscy zgodzili się, że przyjęcie konstytucji jest niezbędne, aby mógł być kontynuowany proces dalszego rozszerzenia UE. "Jeśli nie przyjmiemy konstytucji to i tak w 2009 roku, kiedy do UE będzie chciała przystąpić Chorwacja, czeka nas zmiana traktatu " - powiedział Vilen.

Zapowiedział on, że Finowie wspólnie z prezydencją austriacką (która trwa do końca czerwca) stworzą "mapę drogową" dla ratyfikacji konstytucji, która najprawdopodobniej zostanie przedstawiona przez Austrię w czerwcu, a jej realizacja będzie kontynuowana przez prezydencję fińską.

Delegacja fińskiego parlamentu podkreślała także potrzebę nawiązywania dobrych stosunków z sąsiadami, zwracając głównie uwagę na partnerstwo z Rosją. Wśród swoich priorytetów Finowie wymieniają także finalizację rokowań w ramach Światowej Organizacji Handlu.

Ważnym zadaniem przewodnictwa Finlandii w UE będzie też promocja uregulowań zmierzających do otwarcia rynków wewnętrznego zwłaszcza w sektorze usług.

Dużą wagę, Finlandia przywiązuje do polityki energetycznej. Fińscy posłowie zwrócili uwagę, że UE, nie powinna być zależna od dostaw energii z zewnątrz, powinna natomiast więcej produkować energii odnawialnej.

Jako przykład Vilen podał swój kraj, gdzie budowany jest już piąty reaktor nuklearny i trwają rozmowy nad rozpoczęciem budowy szóstego.(PAP)

wal/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)