Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat nie wprowadził poprawek do nowelizacji ustawy o NBP

0
Podziel się:

Senat nie wprowadził w piątek żadnej poprawki do nowelizacji ustawy o NBP.
Uchwalona 21 maja br. ustawa doprecyzowuje reguły zastępowania szefa banku centralnego m.in. w
razie jego śmierci.

Senat nie wprowadził w piątek żadnej poprawki do nowelizacji ustawy o NBP. Uchwalona 21 maja br. ustawa doprecyzowuje reguły zastępowania szefa banku centralnego m.in. w razie jego śmierci.

W głosowaniu udział wzięło udział 89 senatorów. Za głosowało 56, przeciw 33. Za nowelizacją bez poprawek opowiedziała się wcześniej senacka Komisja Budżetu i Finansów.

Tym samym Senat zdecydował o niewprowadzaniu do ustawy poprawki złożonej w formie tzw. wniosku mniejszości przez senatora Grzegorza Banasia z PiS. Zdaniem Banasia, poprawka miała charakter techniczny, ale była istotna, bo doprecyzowałaby relacje między obecnymi a nowymi regulacjami zawartymi w ustawie o NBP. Identyczną poprawkę PiS odrzucił wcześniej Sejm.

Nowelizacja ma pozwolić na płynne wykonanie zadań ciążących na organach NBP po upływie kadencji prezesa banku centralnego, a przed objęciem obowiązków przez nowego prezesa. Zgodnie ze zmienionymi przepisami, po wygaśnięciu kadencji prezesa NBP w razie jego śmierci, złożenia rezygnacji oraz w razie odwołania, wiceprezes NBP - pierwszy zastępca prezesa NBP pełni obowiązki prezesa do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa NBP. Ponadto ustawa precyzuje, że po wygaśnięciu kadencji prezesa NBP, po upływie okresu sześcioletniego, prezes NBP pełni obowiązki do czasu objęcia obowiązków przez swojego następcę.

Dotychczas prezesa NBP w czasie jego nieobecności zastępował wiceprezes NBP, pierwszy zastępca. Regulacje nie były jednak precyzyjne.

10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek. Pojawiły się jednak opinie konstytucjonalistów, że nie może on przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady, czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP ani konstytucja.

W czwartek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni funkcję prezydenta, wskazał prof. Marka Belkę jako kandydata na prezesa NBP. 9 czerwca jego kandydaturę ma zaopiniować sejmowa komisja finansów publicznych.(PAP)

mmu/ awy/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)