Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Struktury branżowe "S" chcą przekształcenia komisji krajowej w komitet protestacyjno-strajkowy

0
Podziel się:

Branżowe struktury Solidarności chcą
przekształcenia komisji krajowej związku w komitet protestacyjno-
strajkowy. Wniosek taki złożą podczas zaplanowanego na wtorek 19
maja najbliższego posiedzenia komisji.

Branżowe struktury Solidarności chcą przekształcenia komisji krajowej związku w komitet protestacyjno- strajkowy. Wniosek taki złożą podczas zaplanowanego na wtorek 19 maja najbliższego posiedzenia komisji.

Decyzja w tej sprawie zapadła w czwartek w Katowicach podczas spotkania przedstawicieli największych branż związku, m.in. górnictwa, energetyki, hutnictwa, motoryzacji, kolei, zbrojeniówki i przemysłu stoczniowego. W spotkaniu uczestniczył lider "S" Janusz Śniadek.

W przyjętym podczas spotkania stanowisku branżowych struktur związku napisano, że wniosek o przekształcenie w komitet protestacyjno-strajkowy podyktowany jest "dramatyczną sytuacją, w jakiej znaleźli się pracownicy setek przedsiębiorstw w kraju" oraz "brakiem jakichkolwiek działań antykryzysowych ze strony rządu RP".

Przekształcenie komisji krajowej w komitet protestacyjno- strajkowy miałoby służyć "koordynacji działań protestacyjno- strajkowych podejmowanych przez poszczególne struktury branżowe".

Śniadek w rozmowie z PAP nie chciał bezpośrednio odnosić się do podnoszonych przez niektóre branże postulatów zorganizowania strajku generalnego. W końcu kwietnia taki wniosek zgłosił Sekretariat Górnictwa i Energetyki związku.

"Z całą pewnością Solidarność, jeśli będzie trzeba, nie cofnie się przed żadną formą protestu, ze strajkiem generalnym włącznie, ale wówczas, kiedy stanie się to wyrazem woli i determinacji członków związku" - powiedział Śniadek.

Do swojego stanowiska związkowcy dołączyli projekt postulatów społecznych i gospodarczych. Chodzi m.in. o zmniejszenie stawek podatku VAT o 3 pkt proc., podatku CIT docelowo do 15 proc., podatku dochodowego do 17 proc., zmniejszenie obciążeń podatkowych wpływających na końcową cenę prądu oraz likwidację tzw. podatku Belki (od lokat) oraz podatku od zysku w spółkach Skarbu Państwa, pod warunkiem inwestowania zysków.

Związkowcy postulują też okresowe zmniejszenie obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi, w zamian za programy, gwarantujące utrzymanie zatrudnienia w firmach. Działacze "S" chcą ponadto ustalenia na lata 2009-2011 wielkości i zasad pomocy publicznej dla górnictwa, energetyki, motoryzacji, hutnictwa, koksownictwa i przemysłu stoczniowego. Związek jest za wstrzymaniem prywatyzacji sektora paliwowo-energetycznego.(PAP)

mab/ rop/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)