Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: WSA: uchwały ws. parkowania nieważne

0
Podziel się:

Uchwały Rady Miasta Szczecina z 2001 i 2003
r. w sprawie pobierania opłat w strefie płatnego parkowania są
nieważne i nie podlegają wykonaniu - orzekł w środę Wojewódzki Sąd
Administracyjny w Szczecinie. Wyrok jest nieprawomocny.

Uchwały Rady Miasta Szczecina z 2001 i 2003 r. w sprawie pobierania opłat w strefie płatnego parkowania są nieważne i nie podlegają wykonaniu - orzekł w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Wyrok jest nieprawomocny.

Prawdopodobnie będzie to oznaczać, że kierowcy, którzy nie wykupili w latach 2002-2003 biletu parkingowego i nie zapłacili kary za jego brak, nie będą musieli tego uczynić. Natomiast ci szczecinianie, którzy uregulowali już należności z tego tytułu wobec miasta, nie otrzymają zwrotu pieniędzy.

Miasto nie zdecydowało, czy odwoła się od wyroku. Z decyzją czeka na jego pisemne uzasadnienie i opinie prawników.

Przepisy obowiązujące w mieście w spornym okresie zaskarżyła prokuratura na wniosek jednego z mieszkańców Szczecina. Jej zdaniem nakaz wnoszenia opłat w strefie płatnego parkowania zawarty w uchwałach Rady Miasta był nieprawny. Uchwały podjęto bowiem na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, które ostatecznie uchylił TK.

WSA powołał się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2002 r., który uznał, że tryb wprowadzenia płatnego parkowania i ustalania sposobu pobierania opłat za parkowanie jest niezgodny z konstytucją. Trybunał dał czas do końca listopada 2003 r. na poprawienie przepisów o płatnym parkowaniu. Parlament znowelizował więc stosowną ustawę. Jej przepisy zaczęły obowiązywać w grudniu 2003 r.

Sąd, powołując się na orzeczenie TK podkreślił, że zgodnie z nim pobrane wcześniej opłaty z tytułu parkowania w strefie płatnego parkowania nie podlegają zwrotowi.

Sprawa, którą rozpatrywał szczeciński sąd dotyczy tysięcy nieopłaconych mandatów z tych lat 2002-03, których uregulowania żąda magistrat. Wśród kierowców, od których urząd żąda pieniędzy są też tacy, którzy mają do zapłacenia nawet kilka tysięcy złotych wraz z odsetkami. (PAP)

mgm/ epr/ wkr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)