Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sześć komitetów chce wystawić kandydatów w wyborach prezydenta Zduńskiej Woli

0
Podziel się:

Sześć komitetów wyborczych - mających zamiar
wystawić kandydatów w kwietniowych przedterminowych wyborach
prezydenta Zduńskiej Woli (Łódzkie) - zgłosiło się w wyznaczonym
terminie do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Sieradzu.

Sześć komitetów wyborczych - mających zamiar wystawić kandydatów w kwietniowych przedterminowych wyborach prezydenta Zduńskiej Woli (Łódzkie) - zgłosiło się w wyznaczonym terminie do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Sieradzu.

W poniedziałek przyjęto ostatnie - szóste zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego. Jak dowiedziała się PAP w delegaturze, ostatnim zgłoszonym komitetem był Komitet Wyborczy Wyborców "Forum, Praca, Rodzina, Sprawiedliwość".

Wcześniej zgłoszono: Komitet Wyborczy Wyborców Małgorzaty Zalewskiej - Dialog; KWW Andrzeja Brodzkiego, KWW "Zduńska Wola Prawa i Sprawiedliwości", KW PSL oraz KW Platformy Obywatelskiej.

Teraz komitety mają czas na zbieranie podpisów z poparciem dla ich kandydatów. Zgodnie z prawem, kandydatów zarejestrują tylko te komitety, które zbiorą odpowiednią liczbę podpisów - określoną w ustawie o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Termin zgłaszania przez komitety kandydatów na prezydenta Zduńskiej Woli upływa 13 marca.

Przedterminowe wybory prezydenta Zduńskiej Woli odbędą się w niedzielę, 5 kwietnia. Jest to efekt ubiegłorocznego referendum, w którym większość głosujących opowiedziała się za odwołaniem dotychczasowego prezydenta Zduńskiej Woli Zenona Rzeźniczaka.

Za odwołaniem Rzeźniczaka ze stanowiska opowiedziało się wówczas 10 098 osób, przeciwko było - 344 mieszkańców miasta.

Referendum przeprowadzono, bo jego inicjatorzy domagali się odwołania prezydenta m.in. w związku z zarzutami, jakie we wrześniu ubiegłego roku postawiła mu Prokuratura Okręgowa w Sieradzu.

Śledczy postawili Rzeźniczakowi (zgodził się na publikację swoich danych osobowych) łącznie 20 zarzutów. Zarzucili mu m.in. przyjęcie ponad 200 tys. zł łapówek, przekroczenie uprawnień prezydenta miasta oraz nadużycie uprawnień podczas kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi.

W grudniu 2008 roku akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sieradzkiego sądu. Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu rozpoczęcia procesu. Obecnie miastem zarządza komisarz. (PAP)

jaw/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)