Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Dorn: nakładanie sankcji wizowych na USA zbyt drastycznym krokiem

0
Podziel się:

Zdaniem wicepremiera, szefa MSWiA Ludwika
Dorna obecnie nie należy decydować się na tak "drastyczny krok" i
wprowadzać sankcji wizowych dla amerykańskich dyplomatów z powodu
utrzymywania przez USA obowiązku wizowego dla nowych państw UE.

Zdaniem wicepremiera, szefa MSWiA Ludwika Dorna obecnie nie należy decydować się na tak "drastyczny krok" i wprowadzać sankcji wizowych dla amerykańskich dyplomatów z powodu utrzymywania przez USA obowiązku wizowego dla nowych państw UE.

"Bez najwyższej możliwej potrzeby nie należy decydować się na kroki tak drastyczne" - powiedział Dorn PAP w czwartek w Luksemburgu, gdzie uczestniczy w spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE.

Wicepremier odniósł się do środowego raportu Komisji Europejskiej na temat braku wzajemności między krajami UE a krajami trzecimi, w tym USA, w kwestii odstępstw od obowiązku wizowego.

KE stwierdza w nim, iż "jest jasne, że jeżeli chodzi o USA, sytuacja się nie poprawia, a władze amerykańskie nie są gotowe do podjęcia pragmatycznego dialogu", by znieść wymóg wiz od obywateli dziewięciu nowych państw UE (bez Słowenii, której obywatele nie potrzebują wiz - PAP) oraz Grecji. Mimo to nie proponuje sankcji, choć jednocześnie ostrzega, że "sankcje - jak na przykład wprowadzenie czasowego obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych - mogą być rozważone (w przyszłości), tak by przyspieszyć postęp w rozmowach z USA".

Na taki krok musiałyby się zgodzić kraje UE.

"Wspieramy propozycje KE, ale nie myślimy, by jakieś natychmiastowe i drastyczne akcje były potrzebne" - powiedział Dorn.

Zauważył, że KE po raz pierwszy tak ostro sformułowała swoją groźbę, i jego zdaniem teraz "należy dać partnerom czas na przemyślenie i reakcje".

KE zapowiada, że przedstawi kolejny raport w sprawie wzajemności wizowej przed 31 marca 2007 r.

Obecnie Stany Zjednoczone wymagają wiz od wszystkich nowych państw członkowskich UE oprócz Słowenii. Obywatele starych krajów Unii, poza Grecją, nie muszą ubiegać się o wizę wjazdową do USA.

Zgody na zniesienie obowiązku wizowego wciąż odmawia Kongres USA. Warunkiem zniesienia wiz jest zmniejszenie poniżej 3 proc. odpowiedzi odmownych na wizy turystyczne, nieprzekraczanie przez przybywających do USA dozwolonego czasu pobytu i niepodejmowanie nielegalnej pracy, a także posiadanie przez obcokrajowców paszportów umożliwiających sprawdzenie, czy nie znajdują się oni na liście przestępców lub osób podejrzanych o terroryzm.

USA zaostrzyły przepisy imigracyjne od czasu zamachów 11 września 2001 roku.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)