Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Poettering: Katyń częścią europejskiej historii

0
Podziel się:

Zbrodnia w Katyniu jest częścią europejskiej
historii - oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-
Gert Poettering w przesłaniu do uczestników pokazu filmu "Katyń" w
reżyserii Andrzeja Wajdy w PE.

Zbrodnia w Katyniu jest częścią europejskiej historii - oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans- Gert Poettering w przesłaniu do uczestników pokazu filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy w PE.

"Symbolem tej przeszłości, o której zapomnieć nie powinniśmy i nie możemy, dla każdego Polaka jest Katyń. Powinien on jednak stać się takim symbolem dla każdego Europejczyka" - napisał Poettering w okolicznościowym liście.

"My, Europejczycy, potrzebujemy wiedzy na temat Katynia, gdyż stanowi on integralną część europejskiej historii oraz naszego wspólnego dziedzictwa" - dodał.

Przypominając historię zbrodni katyńskiej oraz jej fałszowanie po drugiej wojnie światowej, przewodniczący PE podkreślił, że "w sercach i umysłach Polaków Katyń symbolizuje podstęp, kłamstwo, niesprawiedliwość, fałszerstwo i manipulację".

Poettering objął honorowym patronatem pokaz zorganizowany w PE w środę wieczorem z inicjatywy eurodeputowanego PO Bogusława Sonika wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. W przewidzianej dla ok. 400 osób sali zabrakło miejsc. Wśród publiczności dominowali Polacy.

"O ile zbrodnie nazistowskie są fragmentem wspólnej europejskiej świadomości, o tyle zbrodnie sowieckie budzą niewiarę. Historia zakłamywania prawdy o Katyniu jest - poza wąskim gronem specjalistów - zupełnie nieznana w Europie" - podkreślił Bogusław Sonik.

"Unia Europejska zrodziła się z przekonania, że nie wolno dopuścić, by narody Europy znów stanęły do kolejnej bratobójczej wojny. (...) Jednak budując wspólną przyszłość, musimy wzajemnie się rozumieć, a historia wiele mówi o teraźniejszości" - dodał eurodeputowany.

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)