Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Pomnik ukraińskich ofiar konfliktu na Wołyniu

0
Podziel się:

Władze obwodu wołyńskiego na zachodniej Ukrainie wzięły udział w odsłonięciu
pomnika Ukraińców, którzy zginęli z rąk Polaków w konflikcie polsko-ukraińskim w 1943 roku - podała
w poniedziałek administracja obwodowa Wołynia na swej stronie internetowej.

*Władze obwodu wołyńskiego na zachodniej Ukrainie wzięły udział w odsłonięciu pomnika Ukraińców, którzy zginęli z rąk Polaków w konflikcie polsko-ukraińskim w 1943 roku - podała w poniedziałek administracja obwodowa Wołynia na swej stronie internetowej. *

"Pamięć o tych, którzy zginęli, nie jest nam potrzebna dla zemsty, lecz dla przebaczenia i budowania nowych relacji między narodem ukraińskim i polskim, których podstawą jest wzajemne zaufanie i szacunek" - podkreślił podczas uroczystości cytowany w komunikacie gubernator obwodu wołyńskiego Mykoła Romaniuk.

"Składając hołd pamięci Ukraińców, spełniamy nie tylko obowiązek chrześcijański, ale i powinność obywatelską oraz państwową" - dodał.

Odsłonięty w niedzielę pomnik poświęcony jest ukraińskim mieszkańcom wsi Małyniwka i Marianiwka w dawnym województwie wołyńskim.

13 grudnia 1943 r. miejscowości te zostały otoczone przez Polaków ze wsi Perespa, którzy "zaczęli zabijać ludność cywilną, palić i rabować domy" - czytamy w komunikacie.

"Jestem przekonany, że możemy wyciągnąć z tego tylko jeden wniosek: podobne tragedie już nigdy nie powinny się powtórzyć" - oświadczył gubernator Romaniuk.

Według informacji opublikowanych przez jego urząd, 66 lat temu we wsiach Małyniwka i Marianiwka z rąk Polaków zginęło 26 osób.

Tragedia na Wołyniu jest tematem sporów toczonych przez środowiska narodowe w Polsce i na Ukrainie.

Po stronie polskiej wydarzenia te określane są mianem "rzezi wołyńskiej"; była to prowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) masowa akcja przeciwko ludności polskiej, która rozpoczęła się 11 lipca 1943 r.

Liczbę polskich ofiar tych wydarzeń ocenia się na 30-60 tys. Strona ukraińska mówi o 10-12, a nawet 20 tysiącach ofiar. Część z nich zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom bądź odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

Mówiąc o UPA, Ukraińcy - przede wszystkim z zachodnich regionów kraju - nie wyodrębniają jej konfliktów z Polakami, lecz wybijają rolę tej formacji w walce o niepodległość państwową.

"To nie jest polityka przeciwko Polsce. Koncentrujemy się na roli tego ruchu w procesie wyzwolenia narodowego" - mówił w niedawnym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ awl/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)