Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Wygaszono najstarszą elektrownię jądrową

0
Podziel się:

W miejscowości Oldbury-on-Severn w pobliżu Bristolu po 45 latach pracy
została wygaszona w środę najstarsza w Wielkiej Brytanii elektrownia jądrowa.

W miejscowości Oldbury-on-Severn w pobliżu Bristolu po 45 latach pracy została wygaszona w środę najstarsza w Wielkiej Brytanii elektrownia jądrowa.

Operator elektrowni amerykańska spółka Magnox oraz brytyjska agencja rządowa (Nuclear Decommissioning Authority) uznały, że zakłady są nierentowne.

Ok. 500 pracowników zebranych w pracowniczej stołówce oglądało transmisję z wyłączenia drugiego, działającego dotychczas reaktora elektrowni.

Od otwarcia w latach 60. zakłady w południowo-zachodniej Anglii wygenerowały 137,5 TWh elektryczności, co jest ilością równoważną tej, jakiej potrzebuje milion gospodarstw domowych przez 20 lat.

Rozmontowywanie elektrowni potrwa trzy lata. Pozostałości paliwa nuklearnego zostaną usunięte z reaktora i przetworzone.

W końcowym etapie z terenu zakładów będą usuwane niebezpieczne materiały. Większość budynków ma być zburzona - główny dopiero w 2100 r., gdy nie będzie już wątpliwości, że poziom radioaktywnego promieniowania nie przekracza dopuszczalnych norm.

Do 2025 r. w odległości kilkuset metrów od wyłączonych zakładów powstaną nowe. Zbuduje je spółka o mieszanym kapitale założycielskim Horizon Nuclear Power utworzona przez E.On i RWE. Nowa siłownia ma być sześciokrotnie bardziej wydajna od poprzedniej.

Pierwotne plany zakładały, że elektrownia jądrowa w Oldbury-on-Severn zostanie zamknięta w 2008 r., ale poprzestano na wyłączeniu jednego z dwu reaktorów.

Rząd brytyjski w rozbudowie energetyki jądrowej widzi sposób na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Katastrofa japońskiej elektrowni Fukushima I nie odwiodła władz od tych planów. Ostatnio premier David Cameron i prezydent Francji Nicolas Sarkozy podpisali porozumienie o współpracy w rozwijaniu tej formy energetyki. (PAP)

asw/ jhp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)