Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Senacie informacja o prezydencji portugalskiej w UE

0
Podziel się:

Uzgodnienie tekstu Traktatu Lizbońskiego to
główne osiągnięcie prezydencji Portugalii w UE - oceniła w
czwartek w Senacie wiceszefowa UKIE Sidonia Jędrzejowska.

Uzgodnienie tekstu Traktatu Lizbońskiego to główne osiągnięcie prezydencji Portugalii w UE - oceniła w czwartek w Senacie wiceszefowa UKIE Sidonia Jędrzejowska.

Przedstawiając senatorom informację o udziale Polski w pracach UE, gdy przewodniczyła im Portugalia (lipiec-grudzień 2007 r.), Jędrzejowska powiedziała, że w tym czasie nasz kraj osiągnął zakładane cele, m.in. dotyczące wynegocjowania sposobu głosowania w Radzie Unii Europejskiej oraz tzw. mechanizmu z Joaniny.

Przypomniała, że w wyniku czerwcowej Rady Europejskiej i konferencji międzyrządowej otwartej w październiku w Lizbonie przyjęty został traktat, który - jak mówiła - zapewni Unii stabilne ramy instytucjonalne.

Wiceszefowa UKIE oceniła, że kluczowym osiągnięciem tej prezydencji w kwestii ochrony środowiska, było uzgodnienie - w grudniu na Bali - wspólnego stanowiska UE ws. zmian klimatu. Jej zdaniem, potwierdziło to wiodącą rolę Unii w międzynarodowych działaniach na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.

Polska - mówiła Jędrzejowska - jest zadowolona ze wsparcia udzielonego przez przewodnictwo portugalskie mocnemu, długofalowemu zaangażowaniu się UE w rozwój partnerskiej współpracy z Ukrainą. "Z zadowoleniem przyjęliśmy znaczny postęp dokonany w procesie negocjacji nowej, pogłębionej Umowy UE - Republika Ukrainy" - powiedziała.

Ponadto - jak dodała - nasz kraj z zadowoleniem przyjął kontynuację działań Wspólnoty zmierzających do zapewnienia stabilności i stopniowego zbliżania państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej.

Pozytywnie ocenione zostały działania, których celem jest poprawa jakości finansów publicznych państw UE w ramach realizacji Strategii Lizbońskiej.

Wiceszefowa UKIE podkreśliła, że na poparcie zasługuje fakt, iż Rada ds. Ekonomicznych i Finansowych (ECOFIN) przyjęła w październiku konkluzje, zgodnie z którymi, wszystkie państwa członkowskie mają podejmować inicjatywy na rzecz reformy administracji publicznej.

Portugalczycy należy się natomiast krytyka za niepodjęcie kroków zmierzających do przyjęcia Polski do Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, bo - jak podkreśliła wiceszefowa UKIE - jest to najważniejsza organizacja międzynarodowa zajmująca się zwalczaniem prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.

W czasie protugalskiej prezydencji poza podpisaniem nowego traktatu, rozszerzono strefę Schengen. Ustanowiono też Europejski Dzień przeciwko Karze Śmierci.(PAP)

stk/ mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)