Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W stolicy odbyły się uroczystości Bożego Ciała

0
Podziel się:

Biskupi i duchowieństwo, parlamentarzyści, przedstawiciele władz
samorządowych stolicy, rektorzy uczelni i tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy uczestniczyli w
czwartek w uroczystościach Bożego Ciała w stolicy. Mszy św. przewodniczył i procesję poprowadził
kard. Kazimierz Nycz.

Biskupi i duchowieństwo, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych stolicy, rektorzy uczelni i tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy uczestniczyli w czwartek w uroczystościach Bożego Ciała w stolicy. Mszy św. przewodniczył i procesję poprowadził kard. Kazimierz Nycz.

Na zakończenie o wezwaniu chrześcijan do tego, by przekazywać i rozszerzać cywilizację miłości w świecie mówił maronicki patriarcha Antiochii kard. Bechara Boutros Rai.

Warszawskie uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się mszą św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; przewodniczył jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Potem, ze świątyni wyruszyła uroczysta procesja, która przeszła ulicą Świętojańską, Placem Zamkowym, Krakowskim Przedmieściem i ul. Tokarzewskiego - Karaszewicza do Placu Piłsudskiego. Wierni zatrzymywali się przy czterech ołtarzach utworzonych kolejno przy kościele akademickim św. Anny, kościele seminaryjnym, Skwerze ks. Twardowskiego i na samym Pl. Piłsudskiego. Ołtarze zostały przygotowane przez siostry wizytki, wojsko, harcerzy, rzemieślników i studentów.

Na zakończenie procesji do zgromadzonych zwrócił się kard. Rai, który przebywa w Polsce na zaproszenie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Mówił m.in., że Chrystus przez miłość do ludzi zaakceptował swoją mękę i śmierć na krzyżu. "W ten sposób, przyjmując w swoim ludzkim sercu miłość Ojca do ludzi, Jezus umiłował ludzi aż do końca. Dał nam tym samym przykazanie miłości. Jesteśmy więc wezwani do tego, by rozszerzać i przekazać tę cywilizację miłości w świecie" - wyjaśnił.

Nawiązując do procesji eucharystycznej Bożego Ciała, kard. Rai podkreślił, że Jezus ustanowił Eucharystię jako "żywą pamiątkę swojej śmierci za ludzkie grzechy, jak również swojego zmartwychwstania dla naszego uświęcenia, aby w Eucharystii zostawić nam dowód swojej miłości". Dodał, że święto Bożego Ciała zostało ustanowione, by oddać cześć Eucharystii w liturgii i wyznawać wiarę.

"Jesteśmy wezwani, aby realizować wolność, miłość, sprawiedliwość i pokój. Prosimy o pokój dla Polski, dla Libanu, dla Bliskiego Wschodu. Święta Eucharystia jest miejscem miłości między Bogiem a całym rodzajem ludzkim" - podkreślił kard. Rai.

Dodał, że poprzez Eucharystię wierni są wezwani do czynienia dobra wobec ubogich, chorych i potrzebujących, co jest równoznaczne z wypełnianiem przykazania, jakie zostawił nam Chrystus. "Papież Franciszek pragnie, aby było ono posłaniem całego Kościoła" - mówił maronicki patriarcha.

Homilia kardynała maronickiego patriarchy została nagrodzona gromkimi brawami.

Na zakończenie uroczystości kard. Nycz podziękował wszystkim za udział w procesji Bożego Ciała, zapraszając jednocześnie do niedzielnych uroczystości, wiązanych z VI Świętem Dziękczynienia oraz udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa miastu i całej Polsce; odśpiewano też dziękczynny hymn "Te Deum" ("Ciebie Boga wysławiamy".

Kościół maronicki to jeden z Kościołów Wschodu, powstały w VII wieku na terenach obecnego Libanu i Syrii. Maronici są w przeważającej mierze wschodnimi katolikami, członkami Kościoła maronickiego. Jako jedyny z Kościołów Wschodu w całości pozostaje w unii z Rzymem.

Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. (PAP)

skz/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)