Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Świętokrzyskiem akcja szczepień przeciwko meningokokom

0
Podziel się:

W powiecie ostrowieckim
(Świętokrzyskie) rozpoczęła się w poniedziałek akcja bezpłatnych
obowiązkowych szczepień 9 tys. nastolatków przeciw zakażeniom
meningokokowym. Po upływie 6-8 tygodni nie powinny wystąpić tam
kolejne przypadki sepsy - uważają specjaliści.

W powiecie ostrowieckim (Świętokrzyskie) rozpoczęła się w poniedziałek akcja bezpłatnych obowiązkowych szczepień 9 tys. nastolatków przeciw zakażeniom meningokokowym. Po upływie 6-8 tygodni nie powinny wystąpić tam kolejne przypadki sepsy - uważają specjaliści.

Szczepieniom podlega młodzież z roczników 1989-1994, zamieszkała lub ucząca się na terenie powiatu ostrowieckiego i gminy Tarłów w powiecie opatowskim. Szczepienia finansowane są przez Ministerstwo Zdrowia z rezerwy budżetowej państwa - poinformował na konferencji prasowej w Ostrowcu wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek.

Jak wyjaśnił, podjęto szczepienia, ponieważ w Świętokrzyskiem w ostatnim czasie wystąpiła większa liczba zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową od dopuszczanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) - 10 przypadków na 100 tysięcy ludności.

Wcześniej obowiązkowe szczepienia przeprowadzono m.in. na Opolszczyźnie i w Bytomiu. Szczepionka działa na jeden typ meningokoków.

Doradca Głównego Inspektora Sanitarnego prof. Józef Knap powiedział, że w Świętokrzyskiem "za 6-8 tygodni ogniska zachorowań zostaną wygaszone".

Zdaniem profesora, grupa wiekowa nastolatków okazała się szczególnie podatna na zakażenia ze względu na statystycznie najwyższą liczbę kontaktów - m.in. w szkole, na dyskotekach - z potencjalnymi nosicielami choroby.

Minister Grzegorek i prof. Knap odwiedzili w poniedziałek dwa punkty szczepień w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ciągu 2,5 godz. szczepionkę podano tam prawie stu nastolatkom. Grzegorek ocenił, że akcja szczepień jest prowadzona sprawnie dzięki dobrej współpracy służby sanitarnej oraz samorządów terytorialnych i lokalnych mediów.

Świętokrzyska akcja szczepień ma trwać tydzień. W Ostrowcu i w gminie Waśniów szczepienia zostaną przeprowadzone w gabinetach profilaktyki medycznej w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, natomiast w gminach Bałtów, Bodzechów, Ćmielów, Kunów oraz Tarłów - w ośrodkach zdrowia.

Każdy nastolatek zostanie przed szczepieniem przebadany przez lekarza. Jeśli z powodu choroby nie będzie mógł zostać zaszczepiony w czasie trwania akcji, to stanie się to w późniejszym terminie - zapewnił powiatowy inspektor sanitarny w Ostrowcu, Wioletta Adamczyk-Nowak.

Od początku roku w woj. świętokrzyskim było 11 przypadków zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową, z czego trzy są w trakcie diagnostyki. Pięć chorych osób, w tym dwie w trakcie diagnozy, pochodziło z powiatu ostrowieckiego. Na początku stycznia zmarła 19-letnia kielczanka, u której stwierdzono sepsę.

W 2007 roku w Świętokrzyskiem było osiem przypadków zakażeń meningokokami; w 2006 - jeden, ale śmiertelny; w 2005 roku - pięć zachorowań.

Zakażenia meningokokowe są wywołane przez bakterie zwane meningokokami, które mogą spowodować zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych oraz sepsę, czyli uogólnioną odpowiedź organizmu na zakażenie, określane mianem inwazyjnej choroby meningokokowej.

Źródłem zakażenia jest człowiek, który może być zdrowym nosicielem - u ok. 20-40 proc. ludzi meningokoki występują w jamie nosowo-gardłowej, nie powodując żadnych dolegliwości ani objawów. Meningokoki znajdują się w wydzielinie dróg oddechowych nosiciela lub chorego. Są przenoszone drogą kropelkową. Nie przeżywają poza organizmem człowieka, więc nie można zakazić się np. na basenie czy przebywając w jednym budynku. (PAP)

mch/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)