Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W większości sejmików tworzą się koalicje

0
Podziel się:

W większości sejmików wojewódzkich rządzić
będą koalicje. Tylko w jednym - pomorskim - nie ma takiej
potrzeby, bo PO ma w nim większość. W pięciu sejmikach tworzą się
koalicje z udziałem PiS i PO.

W większości sejmików wojewódzkich rządzić będą koalicje. Tylko w jednym - pomorskim - nie ma takiej potrzeby, bo PO ma w nim większość. W pięciu sejmikach tworzą się koalicje z udziałem PiS i PO.

Koalicja PO-PSL powstała już w sejmikach województw mazowieckiego (tu wspierana przez LPR oraz Lewicę i Demokratów) i dolnośląskiego. Obie partie rządzić będą zapewne także w sejmikach: warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. W sejmiku opolskim władzę objęła koalicja PO-PSL-Mniejszość Niemiecka. Z kolei w województwie łódzkim powstała koalicja PO, PSL oraz Lewicy i Demokratów.

Platforma i PiS porozumiały się w sejmiku lubelskim. W sejmiku śląskim nie dojdzie zapewne do formalnej koalicji, ale PO i PiS będą współpracować na zasadzie porozumienia programowego. W sejmiku kujawsko-pomorskim obie partie współpracować będą jeszcze z PSL i Samoobroną; w sejmiku świętokrzyskim - z PSL. Wiele wskazuje na to że PiS, PO i PSL porozumieją się także w sejmiku lubuskim.

W Małopolsce z kolei większość w tamtejszym sejmiku tworzyć będą PiS, LPR i PSL.

W sejmikach województw: podkarpackiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego nie ma jeszcze postanowień w sprawie ewentualnych koalicji.

DOLNOŚLĄSKIE

W sejmiku dolnośląskim zawiązana została koalicja PO-PSL. Obie partie stworzą nowy zarząd województwa (marszałek, jego zastępcy i inni członkowie). Marszałkiem zostanie prawdopodobnie Andrzej Łoś z PO, a pierwszym wicemarszałkiem - Tadeusz Drab z PSL. Sejmik ma już swojego przewodniczącego, którym został były prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon Kieres (PO).

KUJAWSKO-POMORSKIE

W sejmiku kujawsko-pomorskim zawiązana została szeroka koalicja PO (11 mandatów), PiS (8), PSL (4) i Samoobrony (4). Rola opozycji przypadła 6-osobowemu klubowi Lewica i Demokraci.

Przewodniczącym sejmiku został Krzysztof Sikora (PO). Marszałkiem województwa - Piotr Całbecki (też PO). Wiceprzewodniczącymi sejmiku zostali natomiast: Grzegorz Schreiber (PiS) i Ryszard Bober (PSL). Umowa koalicyjna przewiduje, że w połowie kadencji przewodniczącym sejmiku zostanie przedstawiciel PiS. Dojdzie wówczas do zamiany ról - na czele rady stanie Schreiber, a wiceszefem zostanie Sikora.

LUBELSKIE

W sejmiku woj. lubelskiego doszło do porozumienia PiS i PO. Marszałkiem ma zostać przedstawiciel PiS, a stanowiska w zarządzie województwa mają zostać podzielone między te partie. W 33-osobowym sejmiku PiS ma 11 radnych, a PO - 6. Trwają rozmowy o rozszerzeniu koalicji.

LUBUSKIE

W lubuskim sejmiku najprawdopodobniej zawiązana zostanie koalicja PO-PiS-PSL. Politycy PiS i PO prowadzą w tej sprawie rozmowy. W 30- osobowym sejmiku PO ma 10 mandatów, PiS - 8, PSL - 3. Ponadto Samoobrona ma 3 radnych, a Lewica i Demokraci - 6.

Niewykluczone, że do spodziewanej koalicji PO-PiS-PSL dołączy również Samoobrona. Taką nadzieję wyraził w tym tygodniu poseł tej partii Waldemar Starosta. Zapewnił, że prowadzi rozmowy z liderami lokalnych struktur PiS i PO.

ŁÓDZKIE

W sejmiku województwa łódzkiego powstała koalicja PO-PSL-Lewica i Demokraci. W 36-osobowym sejmiku ma ona 20 radnych. Pozostałe ugrupowania w samorządzie województwa to PiS (12 radnych) i Samoobrona (4 radnych).

Marszałkiem województwa łódzkiego został Włodzimierz Fisiak (PO). Wicemarszałkami zostali: Elżbieta Hibner (również PO), a także Stanisław Witaszczyk i Stanisław Olas (obaj z PSL) oraz Krzysztof Makowski (Lewica i Demokraci).

MAŁOPOLSKIE

W sejmiku małopolskim powstała koalicja PiS-LPR-PSL. Koalicjanci w 39-osobowym sejmiku mają 24 głosy. Marszałkiem województwa został rekomendowany przez PiS Marek Nawara. Przewodniczącym sejmiku został natomiast Andrzej Sztorc z PSL.

MAZOWIECKIE

W sejmiku województwa mazowieckiego rządzić będzie koalicja PO i PSL przy wsparciu LPR oraz Lewicy i Demokratów. Marszałkiem sejmiku został wybrany Adam Struzik (PSL), przewodniczącym zaś - Robert Soszyński (PO). Koalicja PO-PSL razem z LPR oraz Lewicą i Demokratami ma 37 mandatów w 51-osobowym sejmiku. Opozycyjne PiS ma 14 mandatów.

OPOLSKIE

W sejmiku samorządowym Opolszczyzny powstała koalicja PO, PSL i Mniejszości Niemieckiej. Partie te szły w bloku do wyborów samorządu wojewódzkiego. Ugrupowania koalicyjne mają 18 spośród 30 radnych. Marszałkiem województwwa został Józef Sebesta (PO), a przewodniczącym sejmiku jego partyjny kolega - Bogusław Wierdak.

PODKARPACKIE

W 33-osobowym sejmiku woj. podkarpackiego PiS ma 15 radnych, których wspiera jeden radny LPR (Liga ma jeszcze jednego radnego, który opowiedział się ewentualną koalicję skupioną wokół PSL) i jeden z Samoobrony.

Przed pierwszą sesją sejmiku koalicję usiłowały stworzyć PSL, PO i LPR. Miał ich wspierać radny Lewicy i Demokratów. Wówczas okazało się, że taka koalicja moze liczyć tylko na jeden głos Ligi, co nie zapewniło większości.

Na marszałka województwa podkarpackiego wybrany został Zygmunt Cholewiński; przewodniczącym sejmiku z kolei został Andrzej Matusiewicz. Obaj są członkami PiS.

PODLASKIE

W 30-osobowym sejmiku województwa podlaskiego PiS i Samoobrona, które do wyborów do sejmiku podlaskiego wystartowały w jednym bloku, mają 15 radnych, co oznacza, że brakuje im jednego głosu do większości.

Najprawdopodobniej dołączy do nich jeden radny PSL, który już poparł w głosowaniu kandydata PiS na przewodniczącego sejmiku Jana Chojnowskiego. Dzięki temu Chojnowski został wybrany na tę funkcję. Ludowcy wszczęli już procedurę wykluczenia z partii tego radnego. PSL miał swojego kandydata na przewodniczącego sejmiku i głosowanie za kandydaturą Chojnowskiego uznał za nielojalność.

POMORSKIE

W sejmiku województwa pomorskiego większość ma Platforma Obywatelska (18 na 33 radnych). PO zawarła jednak porozumienie o współpracy z PSL (2 radnych). Ludowcy do wyborów szli w bloku z PiS, LPR i Samoobroną.

Przewodniczącym sejmiku został Brunon Synak (PO). Marszałkiem pomorskim został natomiast lider regionalnej PO Jan Kozłowski.

ŚLĄSKIE

W sejmiku woj. śląskiego prawdopodobnie nie powstanie formalna koalicja PO i PiS, ale - według nieoficjalnych informacji - funkcjonować będzie porozumienie programowe i obie partie będą współpracować.

W 48-osobowym sejmiku PO ma 21 mandatów, zblokowane z nią PSL - 3, PiS - 16, a Lewica i Demokraci - 8. PO i PSL zabrakło więc jednego mandatu, by samodzielnie rządzić.

ŚWIĘTOKRZYSKIE

W sejmiku świętokrzyskim powstała koalicja PO-PSL-PiS, która w 30- osobowym sejmiku dysponuje 20 głosami. W mniejszości w sejmiku znaleźli się radni Lewicy i Demokratów, Samoobrony oraz Porozumienia Samorządowego prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego.

Marszałkiem województwa świętokrzyskiego wybrany został Adam Jarubas, przewodniczącym - Tadeusz Kowalczyk (obaj PSL). Stronnictwo wygrało wybory do tej sejmiku, zdobywając 8 mandatów.

WARMIŃSKO-MAZURSKIE

W sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego ma powstać koalicja PO (11 mandatów) z PSL (7 mandatów). Będzie ona dysponować w 30-osobowym sejmiku większością 18 mandatów. W opozycji pozostaną PiS, Samoobrona oraz Lewica i Demokraci.

WIELKOPOLSKIE

W sejmiku woj. wielkopolskiego najbardziej prawdopodobna jest koalicja PO (15 radnych) z PSL (5). Razem mają 20 mandatów w 39- osobowym sejmiku.

ZACHODNIOPOMORSKIE

W woj. zachodniopomorskim PO - która w 30-osobowym sejmiku ma najwięcej - 12 - radnych - planuje pierwsze rozmowy na temat ewentualnej koalicji w samorządzie wojewódzkim w najbliższą niedzielę. Według posła PO Sławomira Nitrasa, PO nie rozmawia w tej chwili z żadnym ugrupowaniem na temat koalicji w sejmiku. W minionym tygodniu chęć przystąpienia do takich rozmów zadeklarował PiS.(PAP)

mkr/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)