Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W woj. śląskim mandaty wygasły 56 samorządowcom

0
Podziel się:

Z powodu niezłożenia w ustawowych terminach
stosownych oświadczeń majątkowych 56 samorządowców w woj. śląskim
powinno utracić swoje mandaty. Teraz rady ich gmin zobowiązane są
do przyjęcia uchwał stwierdzających nieważność ich mandatów. Jeśli
tego w odpowiednim czasie nie zrobią, uczyni to wojewoda - wydając
zarządzenia zastępcze.

Z powodu niezłożenia w ustawowych terminach stosownych oświadczeń majątkowych 56 samorządowców w woj. śląskim powinno utracić swoje mandaty. Teraz rady ich gmin zobowiązane są do przyjęcia uchwał stwierdzających nieważność ich mandatów. Jeśli tego w odpowiednim czasie nie zrobią, uczyni to wojewoda - wydając zarządzenia zastępcze.

Jak poinformował PAP w poniedziałek zastępca dyrektora wydziału nadzoru prawnego i właścicielskiego śląskiego urzędu wojewódzkiego Krzysztof Nowak, problem dotyczy w regionie 48 radnych, a także 8 wójtów i burmistrzów takich miejscowości, jak Czeladź, Myszków, Tworóg, Ciasna, Olsztyn, Krzyżanowice, Marklowice i Milówka.

"W przypadku radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców na miejsce tych radnych, wchodzą następne osoby z list. W gminach poniżej tej granicy odbędą się wybory uzupełniające. Wybory odbędą się również wszędzie tam, gdzie mandaty utracili burmistrzowie i wójtowie" - podkreślił Nowak.

Zaznaczył, że zgodnie z aktualnym prawem, mandaty samorządowców, którzy nie złożyli w terminach oświadczeń majątkowych, wygasły z chwilą upłynięcia tych terminów. Formalnie muszą to jednak potwierdzić - podejmując odpowiednią uchwałę - rady ich gmin. W przypadku wójtów i burmistrzów rady mają na to 30 dni; w przypadku radnych termin ten to 3 miesiące od daty wygaśnięcia mandatu.

Według prawników śląskiego urzędu wojewódzkiego, radni teoretycznie mogą nie przyjąć uchwał potwierdzających wygaśnięcie mandatów. W tym jednak przypadku działania podejmie wojewoda - najpierw wystosowując do radnych wezwanie do przyjęcia takich uchwał, a jeśli to nie przyniesie efektów - wydając w tej sprawie zarządzenie zastępcze.

Z danych MSWiA wynika, że w całej Polsce z powodu niezłożenia w terminie któregoś z wymaganych oświadczeń mandaty może stracić 33 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz znacznie większa liczba radnych. W takiej sytuacji znalazła się m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która dwa dni spóźniła się ze złożeniem oświadczenia o działalności gospodarczej męża.

Samorządowcy muszą składać kilka oświadczeń. Na przedstawienie oświadczeń majątkowych mają 30 dni od daty ślubowania, a w przypadku pozostałych dokumentów (np. oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka) - 30 dni od dnia wyboru.(PAP)

mtb/ par/ fal/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)