Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Konferencja na temat równości w mediach

0
Podziel się:

Polska jest mężczyzną - uznali uczestnicy
warsztatów zorganizowanych przez Redakcję Równości, analizujący
przekaz medialny pod kątem równości i stereotypów. Ich wnioski
omawiano w poniedziałek w Ministerstwie Pracy i Polityki
Społecznej podczas konferencji poświęconej problematyce równości w
mediach.

Polska jest mężczyzną - uznali uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez Redakcję Równości, analizujący przekaz medialny pod kątem równości i stereotypów. Ich wnioski omawiano w poniedziałek w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podczas konferencji poświęconej problematyce równości w mediach.

"Nierówność jest kategorią kulturową, z która walczyć można jedynie metodą małych kroków, przede wszystkim poprzez edukację" - przekonywał prof. Wiesław Godzic, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Jego zdaniem brak równości pomiędzy kobietami a mężczyznami na scenie medialnej spowodowany jest tym, że wciąż jeszcze to mężczyźni ustalają reguły, zarówno dla siebie, jak i dla kobiet i dopuszczają je jedynie do niektórych sfer życia.

Według Godzica, który obecnie analizuje kampanię wyborczą w mediach pod kątem równości, walka polityczna odbywa się i będzie się odbywać "z kobietą w tle". "Mamy do czynienia z mitem PiS-u jako najbardziej dżentelmeńskiej partii. Ale jest instrumentalne traktowanie kobiecości, manipulowanie nią" - mówił Godzic.

Z kolei Jacek Żakowski, laureat nagrody Komisji Europejskiej dla dziennikarzy promujących równość "Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji" uważa, że dyskryminacja kobiet to wielki temat XX wieku, który "powoli sam się rozwiązuje". Jak podkreślił, kobiety są coraz lepiej wykształcone, co w naturalny sposób musi się w końcu przełożyć na płace i władzę. "My, mężczyźni stworzyliśmy cywilizację, która bardziej służy kobietom, bo źle pasuje do tradycyjnych męskich cech zakorzenionych w patriarchalnej kulturze" - uznał Żakowski.

Jego zdaniem jednak ten trend nie będzie się przekładał na inne dyskryminowane grupy społeczne. Podkreślił, że obecnie w Polsce mamy do czynienia z ideologizacją polityki, co sprzyja różnicowaniu, podkreślaniu konfliktu interesów. "Dyskryminacja stała się naturalnym językiem polskiego życia politycznego. Za tę politykę jakieś mniejszości będą musiały zapłacić" - powiedział Żakowski. Zaznaczył, że taki rodzaj dyskursu trafia w Polsce na podatny grunt, bo zderzenie tradycji z globalizacją, co możemy obecnie obserwować w naszym kraju, sprawia, że tradycja czuje się zagrożona i reaguje wrogością.

Żakowski zwrócił również uwagę na specyfikę współczesnych mediów, które "są stworzone, by towarzyszyć ludziom w histerii". "Dyskryminacyjne postawy sa fantastycznym źródłem histerii" - dodał.

Konferencja zorganizowana przez Redakcję Równości wpisuje się w koncepcję i cele roku 2007 ogłoszonego przez Komisję Europejską Rokiem Równych Szans dla Wszystkich, którego głównym celem jest promowanie równości i przeciwdziałanie dyskryminacji w krajach Unii Europejskiej. Konferencja poprzedzona została ogólnopolskim cyklem warsztatów dla mediów lokalnych, w których wzięło udział około stu przedstawicieli i przedstawicielek mediów.

Redakcja Równości to projekt, na który składają się m.in. warsztaty i konferencja, skierowany do ludzi mediów. Ma zachęcać do promowania wzorów wzmacniających solidarność społeczną oraz włączania w medialny obieg grup marginalizowanych. Organizatorami Redakcji Równości są Fundacja Przestrzenie Dialogu oraz Fundacja im. Friedricha Eberta. Patronat nad przedsięwzięciem objął Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w MPiPS. (PAP)

akw/ pz/ jra/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)