Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek przeprowadzono próbną maturę z matematyki

0
Podziel się:

Ponad 400 tys. tegorocznych maturzystów rozwiązywało we wtorek zadania na
próbnym egzaminie z matematyki. Wszyscy rozwiązywali test maturalny na poziomie podstawowym,
zawierał on 34 zadania. Maturzyści, z którymi rozmawiali dziennikarze PAP, w większości uznali
wtorkowy egzamin za raczej łatwy.

Ponad 400 tys. tegorocznych maturzystów rozwiązywało we wtorek zadania na próbnym egzaminie z matematyki. Wszyscy rozwiązywali test maturalny na poziomie podstawowym, zawierał on 34 zadania. Maturzyści, z którymi rozmawiali dziennikarze PAP, w większości uznali wtorkowy egzamin za raczej łatwy.

Arkusz rozwiązywany przez maturzystów zawiera 34 zadania. 25 z nich to zadania zamknięte (trzeba wskazać poprawną z podanych odpowiedzi) i 9 zadań otwartych (uczeń sam musi udzielić odpowiedzi). Do pomocy maturzyści dostali specjalnie przygotowane dla nich tablice matematyczne. Rozwiązanie zadań wymagało znajomości m.in. funkcji trygonometrycznych.

W pierwszym z zadań otwartych trzeba było rozwiązać nierówność kwadratową, a w drugim równanie wielomianowe stopnia trzeciego. Trzecie z zadań otwartych dotyczyło geometrii analitycznej: uczniowie musieli wyznaczyć równanie prostej przechodzącej przez dwa punkty i równanie prostej do niej prostopadłej.

W innym z zadań otwartych trzeba było ułożyć i rozwiązać układ równań pierwszego stopnia z dwiema niewiadomymi. Brzmiało ono: "Uczeń przeczytał książkę liczącą 480 stron, przy czym każdego dnia czytał jednakowa liczbę stron. Gdyby czytał każdego dnia o 8 stron więcej, to przeczytałby tę książkę o 3 dni wcześniej. Oblicz ile dni uczeń czytał tę książkę".

Wśród zadań otwartych było też takie, w którym uczniowie musieli ułożyć układ równań i rozwiązać go, wykorzystując przy tym własności trójkąta prostokątnego i pole tego trójkąta.

Rozwiązując zadania zamknięte maturzyści musieli m.in. wykazać się umiejętnością liczenia procentów, znajomością ciągów arytmetycznych i geometrycznych oraz średniej arytmetycznej.

Na rozwiązanie testu maturzyści mieli 170 minut, większość z nich wyszła z egzaminu przed końcem przewidzianego czasu; niektórzy opuścili salę już po dwóch godzinach. "W Zespole Szkół nr 12 w Gorzowie, w którym wizytowałem, ostatni uczeń wyszedł 15 minut przed czasem. Sądzę, że z dzisiejszą próbną maturą większość młodzieży poradziła sobie bez problemów" - ocenił lubuski wicekurator oświaty Ferdynand Sańko.

Prawie wszyscy maturzyści - rozmówcy PAP uznali zadania zamknięte za łatwe. Wśród zadań zamkniętych za trudniejsze uznali te z układami równań, ciągami i z geometrii, za łatwiejsze te z mnożeniem wielomianów i z trygonometrii.

"Zadania były bardzo łatwe, dla człowieka umiejącego posługiwać się tablicami matematycznymi, były banalnie proste. W porównaniu do zeszłorocznej próbnej matury, która była ciężka, ta wydaje się bardzo prosta" - oceniła Paulina z VI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

"Z otwartych zadań nie zrobiłam jednego, bo - szczerze mówiąc - już mi się nie chciało. Było ono za dwa punkty. Jeżeli prawdziwy egzamin będzie tak prosty i przystępny, to damy radę wszyscy" - oceniła Dorota z II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Jej koleżanka z klasy Anna również oceniła zadania jako łatwe. "Szczególnie łatwe były zadania zamknięte, żadne nie sprawiało większego problemu" - powiedziała. "Ja miałam problem tylko z zadaniem z geometrii" - dodała.

Pamela i Ola z III LO im. Adama Mickiewicza z Katowic przyznały, że miały problemy z udowodnieniem w jednym z zadań, "że trójkąt jest równoboczny". O tym, że próbny egzamin wykazał, że przed prawdziwą maturą będzie musiała przyłożyć się do geometrii, mówiła też Patrycja z VII LO w Szczecinie.

"Szczególnie trudnych zadań raczej nie było, jeżeli ktoś chodził na matematykę, to spokojnie zda ten egzamin" - ocenił Mateusz z IX LO im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Jego zdaniem, trudność mogły sprawiać zadania, w których wymagano wiedzy z różnych dziedzin matematyki.

"Zadań zamkniętych było na tyle, że można było z nich spokojnie uzyskać te wymagane 30 procent i nie było to trudno zrobić. W większości zadania były bardziej na myślenie, niż sprawdzające na konkretną wiedzę, do tego wszystkie potrzebne wzory były w tablicach matematycznych" - mówił Franek z kieleckiego ogólniaka.

Egzaminatorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu Dorota Jeziorska, która uczy matematyki w VII LO w Szczecinie, powiedziała PAP, że pytania na próbny egzamin zostały dobrze przygotowane. "Są na średnim poziomie trudności, dla przeciętnego ucznia. Słaby matematyk może sobie z nimi poradzić, a uczeń lepszy może uznać nawet za bardzo łatwe. To matura dla każdego" - oceniła.

Także przewodnicząca Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, Irena Laguna przyznała, ze "poziom próbnej matury był dostosowany do poziomu ucznia na każdym poziomie kształcenia". "Każdy uczeń spokojnie mógł go zdać" - podkreśliła.

Tegoroczni maturzyści to pierwszy rocznik po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z matematyki. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, chcąc pomóc uczniom przygotować się do tego egzaminu, zorganizowały wtorkową próbę.

Próbny egzamin przebiegł spokojnie. "Do Komisji nie dotarły sygnały, które świadczyłby o złej organizacji egzaminu" - powiedział PAP po zakończeniu "próby" wicedyrektor CKE Mirosław Sawicki.

Arkusz testu wraz z kluczem odpowiedzi do zadań zamkniętych oraz przykładowe rozwiązania zadań otwartych są dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl

Do próbnego egzaminu mogli przystąpić maturzyści ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, które do okręgowych komisji egzaminacyjnych zgłosiły chęć udziału w przedsięwzięciu.

Wyniki próbnego egzaminu będą podane publicznie w grudniu. W dniu ogłoszenia wyników w skali kraju, swoje indywidualne wyniki poznają też maturzyści. Prace maturzystów sprawdzać będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, wiosną 2010 r. maturzyści będą musieli obowiązkowo zdawać egzaminy: z języka polskiego (część pisemna i ustna) i języka obcego nowożytnego (część pisemna i ustna). Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych będą musieli przystąpić także do egzaminu z języka narodowego (część pisemna i ustna). Obowiązkowy egzamin z matematyki będzie egzaminem tylko pisemnym.

Wszyscy maturzyści przystępujący do obowiązkowych egzaminów pisemnych będą musieli je zdawać na poziomie podstawowym, a chętni także na poziomie rozszerzonym. Egzaminy z danego przedmiotu z obu poziomów przeprowadzane będą tego samego dnia - rano z poziomu podstawowego, po południu z poziomu rozszerzonego.

W roku szkolnym 2009/2010 egzaminacyjna sesja maturalna rozpocznie się 4 maja i potrwa do 28 maja. Egzamin pisemny z matematyki odbędzie się 5 maja.(PAP)

dsr/ ekr/ mrd/ szt/ bls/ szu/ ban/ pdo/ toe/ mtb/ lic/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)