Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: 10. Kujawskie Sypanie Piaskiem w Przedczu

0
Podziel się:

Przy sprzyjającej pogodzie i licznej
publiczności, usypywano w niedzielę po południu w Przedczu
(Wielkopolska) przeróżne wzory z piasku. Odbył się tu 10. konkurs
pn. Kujawskie Sypanie Piaskiem, w którym uczestniczyło ponad 40
osób.

Przy sprzyjającej pogodzie i licznej publiczności, usypywano w niedzielę po południu w Przedczu (Wielkopolska) przeróżne wzory z piasku. Odbył się tu 10. konkurs pn. Kujawskie Sypanie Piaskiem, w którym uczestniczyło ponad 40 osób.

Wśród dorosłych najwyższe oceny jury otrzymała Jadwiga Tyksińska z Kłodawy, która usypała "drzewo szczęścia". W kategorii "dzieci i młodzież" główną nagrodę otrzymała Malwina Pawłowska z Kłodawy, która stworzyła kompozycję kwiatową, opartą na wzorze z haftów kujawskich. Konkursowi przyglądało się i kibicowało kilkaset osób.

"To piękna tradycja, rozpowszechniona niegdyś w regionie Kujaw, a także sąsiadujących miejscowościach wielkopolskich jak Przedecz czy Żarowo. Co roku w konkursie uczestniczy 20-30 osób" - powiedziała PAP Elżbieta Barszcz z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Zwyczaj sypania piaskiem sięga XIX wieku. Piaskowe dywany na podwórkach i glinianych polepach (podłogach) w chałupach wysypywano drobnym, białym piaskiem z okazji wszelkich świąt, zwłaszcza wielkanocnych, a także nadzwyczajnych okazji, jak wizyta księdza albo lekarza u chorego czy też kawalera u panny.

"Mieszkanki Żarowa - wsi, w której zwyczaj ten był najżywszy - opowiadają, że bogatsze panny, które piaskowymi kompozycjami zdobiły drogę do swoich domów, uzupełniały czasem ten swoisty drogowskaz wizerunkami inwentarza, który miały dostać w posagu" - powiedziała Barszcz.

Uczestnicy konkursu w Przedczu sypali piasek na asfaltowej drodze, wykorzystując tradycyjne kujawskie wzory, ale także tworząc własne, interesujące, kompozycje, głównie kwiatowe. Wiele osób przyniosło specjalnie przygotowany przez siebie na tę okazję piasek - bardzo drobny i jasny. Mimo że technik sypania było kilka, np. z lejka czy butelki, to jednak najczęściej wzory sypano ręką. I ten sposób ma wyraźnie najwięcej zwolenników wśród uczestników konkursu w Przedczu.

Organizatorami imprezy było Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, starostwo powiatowe w Kole oraz miejscowy Miejski Ośrodek Kultury.(PAP)

zak/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)