Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Andrzej Dybczak odebrał Nagrodę Kościelskich

0
Podziel się:

Andrzej Dybczak, autor książki "Gugara" opowiadającej o mieszkańcach
syberyjskiej osady, odebrał w sobotę w Miłosławiu (Wielkopolskie) Nagrodę Fundacji Kościelskich.
Wyróżnienie przyznano po raz 50.

Andrzej Dybczak, autor książki "Gugara" opowiadającej o mieszkańcach syberyjskiej osady, odebrał w sobotę w Miłosławiu (Wielkopolskie) Nagrodę Fundacji Kościelskich. Wyróżnienie przyznano po raz 50.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Pałacu Kościelskich - obecnym Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Miłosławiu.

Jak napisano w uzasadnieniu "jury Fundacji Kościelskich nagrodziło debiutancką książkę o podróży na syberyjską Północ i życiu wśród ewenkijskich pasterzy na skraju cywilizacji i poza historią."

"Wykraczająca poza ramy reportażu, ukazująca codzienność rzeczywistości postsowieckiego Wschodu opowieść Andrzeja Dybczaka niepostrzeżenie zmienia się w fascynującą przypowieść o ludzkim losie" - głosi uzasadnienie werdyktu jury, którego posiedzenie odbyło się we wrześniu w Lozannie (Szwajcaria).

Jak powiedział PAP laureat, informacja o przyznaniu mu nagrody była dla niego sporym zaskoczeniem.

"+Gugara+ nie jest książką nową, po raz pierwszy ukazała się w 2008 roku. To efekt podróży do Kraju Krasnojarskiego, wzięła się z potrzeby spisania moich przeżyć w tym miejscu. Nagroda Kościelskich zawsze była dla mnie marzeniem, tak jak chyba dla każdego literata w Polsce" - powiedział Dybczak.

Urodzony w 1978 roku w Krynicy Andrzej Dybczak jest z wykształcenia etnologiem. Jest m.in. współtwórcą wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego pt. "Gugara", opowiadającego o rozpadzie społeczności ewenkijskich pasterzy reniferów.

Uroczystości wręczenia nagrody towarzyszył od piątku dwudniowy cykl zorganizowanych w Poznaniu, Miłosławiu i Wrześni wystaw, koncertów, debat, warsztatów i spotkań z laureatami poprzednich edycji nagrody.

Nagroda Kościelskich jest przyznawana od 1962 r. przez Fundację im. Kościelskich - działającą w Genewie jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych. Fundacja powstała na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 r. Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.

Początkowo była ona nagrodą emigracyjną wręczaną w Szwajcarii. Po 1989 r. nagroda była wręczana w kraju - na przemian w Warszawie, Krakowie i Miłosławiu. Decyzją fundacji, w latach 2012-2014 nagroda jest wręczana tylko w Miłosławiu.

Do grona laureatów nagrody należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy. Są wśród nich: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Zygmunt Kubiak, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Adam Michnik, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk. W 2011 r. otrzymał ją Andrzej Franaszek, autor książki "Miłosz. Biografia".

Celem działania fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji.(PAP)

rpo/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)