Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie w UE: nowe drogi, kanalizacje i prywatny park technologiczny

0
Podziel się:

Poprawa infrastruktury drogowej i
kanalizacyjnej oraz budowa autostrady i mostu w Koninie to
największe inwestycje sfinansowane za pomocą środków z Unii
Europejskiej.

Poprawa infrastruktury drogowej i kanalizacyjnej oraz budowa autostrady i mostu w Koninie to największe inwestycje sfinansowane za pomocą środków z Unii Europejskiej.

"W naszym regionie inwestycje za pieniądze europejskie to ponad 800 mln złotych bez pieniędzy na autostrady" - powiedział PAP Wojciech Jankowiak z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Największe inwestycje infrastrukturalne w regionie związane są z transportem. "Najważniejsza dla nas jest budowa kolejnego odcinka autostrady z Konina do Strykowa i nowej przeprawy przez Wartę w Koninie" - powiedział PAP Jankowiak.

Budowę mostu w Koninie rozpoczęto na tydzień przed pierwszą rocznicą przystąpienia Polski do UE, a ma być on oddany do użytku w listopadzie 2007 roku. Ta oczekiwana od wielu lat inwestycja ma kosztować 198 milionów złotych, z czego 75 proc. z unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Sektorowy Program Operacyjny Transport - SPOT).

Drugim ważnym segmentem bezpośrednich korzyści dla mieszkańców regionu to inwestycje w wodociągi i kanalizację. Gdyby nie pomoc z Unii Europejskiej, Kalisz i 18 innych samorządów z Wielkopolski oraz woj. łódzkiego musiałoby jeszcze przez wiele lat borykać się z problemem unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

Samorządowcy powołali w 1998 r. Związek Komunalny "Czyste Miasto, Czysta Gmina" (ZKG), który za prawie 21 mln euro kończy budowę w podkaliskich Prażuchach Nowych nowoczesnego zakładu utylizacji i unieszkodliwiania odpadów dla 320 tys. mieszkańców. Ponad połowa tej kwoty pochodzi z funduszy pomocowych ISPA. W czerwcu rozpocznie się rozruch zakładu.

Również dzięki środkom z UE, 160 pracowników kaliskich firm od marca 2005 r. uczy się języków obcych. "Wszyscy kursanci mają zatrudnienie, ale chcemy żeby podnosili kwalifikacje i nie czuli się zagrożeni w pracy z powodu braku znajomości języków" - powiedziała PAP główny specjalista ds. funduszy europejskich magistratu, Agnieszka Morawska-Keler. UE przeznaczyła na ten cel 180 tys. zł, a kurs potrwa do listopada.

W całym regionie kilka tysięcy osób korzysta lub skorzystało z bezpłatnych szkoleń w ramach aktywizacji zawodowej społeczeństwa i wzrostu konkurencyjności na rynku pracy.

Wśród unijnych beneficjentów jest także Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, który buduje najnowocześniejszy w Polsce pawilon szkoleniowy. Na jego wyposażenie Unia przyznała 150 tys. euro, z programu "Wsparcie dla wymiaru sprawiedliwości PHARE 2003".

Środki unijne wykorzystują też aktorzy kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, którzy rok temu powołali Unię Teatrów Europy Środkowo-Wschodniej COMET. Na rozpoczynające się 6 maja Kaliskie Spotkania Teatralne przyjadą aktorzy z czterech państw należących do COMET-u. "Miłośnicy teatru nie muszą jechać do Moskwy, Budapesztu czy Wilna, aby zobaczyć pokazywane tam najciekawsze przedstawienia" - powiedział PAP dyrektor kaliskiej sceny Robert Czechowski.

Za unijne pieniądze są i będą remontowane zabytki w całym regionie, a w poznańskiej Akademii Muzycznej powstanie nowa sala koncertowa na 600 miejsc.(PAP)

kpr/ jes/ zak/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)