Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Kard.Grocholewski zdumiony protestami przeciwko wizycie papieża

0
Podziel się:

Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego
kardynał Zenon Grocholewski nazwał "obskurantyzmem" i czymś
niezrozumiałym protesty kilkudziesięciu profesorów oraz
studentów rzymskiego uniwersytetu La Sapienza przeciwko
zapowiedzianej na czwartek wizycie Benedykta XVI.

Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski nazwał "obskurantyzmem" i czymś niezrozumiałym protesty kilkudziesięciu profesorów oraz studentów rzymskiego uniwersytetu La Sapienza przeciwko zapowiedzianej na czwartek wizycie Benedykta XVI.

W wywiadzie, opublikowanym w niedzielę na łamach dziennika "La Repubblica" watykański "minister oświaty" powiedział, że żadna uczelnia nie powiedziała nigdy "nie" papieżowi.

Komentując opinie kontestatorów papieża, według których "reakcjonista" i "przeciwnik Galileusza" nie ma prawa wstępu na świecka uczelnię, kardynał Grocholewski oświadczył: "Aktem wstecznictwa jest blokowanie wizyty Benedykta XVI, który jest nie tylko biskupem Rzymu, wikariuszem Chrystusa i następcą świętego Piotra, ale także człowiekiem wielkiej kultury, otwartym na dialog i dyskusję".

Polski kardynał zauważył, że nigdy na żadnej uczelni na świecie nie spotkał się z podobną krytyką papieża.

"Tymczasem w Rzymie chce się odmówić zgody na wizytę papieża. To niesłychane!" - stwierdził kardynał Grocholewski.

"Zastanawiam się - dodał - jak można dyskutować na temat tak wielkiej i głębokiej osobowości, jaką jest Benedykt XVI".

"To duszpasterz, ale także wielki uczony i wspaniały wykładowca, zawsze otwarty na dialog i dyskusję, zdolny do wysłuchania racji wszystkich, także tych, z którymi się nie zgadza" - stwierdził.

Prefekt przypomniał, że to właśnie kardynał Joseph Ratzinger jako zwierzchnik Kongregacji Nauki Wiary pierwszy poparł Jana Pawła II, który postanowił anulować dawny kościelny wyrok wydany na Galileusza.

Kardynał Grocholewski przytoczył słowa, wypowiedziane niedawno w Rzymie przez prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, którego zdaniem zamykanie się na dialog oznacza brak przyszłości i klęskę dla wszystkich.

W sobotę "La Repubblica" napisała, że ponad 60 wykładowców uniwersytetu La Sapienza wystosowało do rektora list protestując przeciwko zaproszeniu Benedykta XVI na uroczystość inauguracji roku akademickiego i 705.rocznicy założenia uczelni. Podczas czwartkowej ceremonii papież ma wygłosić przemówienie.

W liście jego sygnatariusze, wśród nich znani fizycy, przypomnieli, że w 1990 roku kardynał Joseph Ratzinger oświadczył w Parmie, że "proces kościelny przeciwko Galileuszowi był uzasadniony i sprawiedliwy".

"Słowa te nas obrażają i poniżają" - oświadczyli naukowcy z La Sapienza. Następnie odnosząc się do papieskiej wizyty podkreślili: "W imię laickości nauki wyrażamy pragnienie, by to niestosowne wydarzenie zostało odwołane".

Wykładowców poparli niektórzy studenci, którzy na początku tygodnia zamierzają zorganizować akcje protestacyjne.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)