Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

0
Podziel się:

Wystawa "Orła wrona nie pokona", gra plenerowa oraz lampki ułożone w
kształcie godła państwowego to niektóre z elementów obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu
wojennego w Polsce, które we wtorek odbyły się we Wrocławiu.

Wystawa "Orła wrona nie pokona", gra plenerowa oraz lampki ułożone w kształcie godła państwowego to niektóre z elementów obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, które we wtorek odbyły się we Wrocławiu.

Na ekspozycji, którą można oglądać na wrocławskim Rynku, znalazły się plakaty z czasu stanu wojennego. "Można również zobaczyć dwa pojazdy przypominające ponury okres, gdy ulicami przejeżdżały konwoje zomowskich samochodów, transporterów i czołgów" - tłumaczył rzecznik wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Juliusz Woźny.

Ośrodek wraz z dolnośląska Solidarnością i Narodowym Centrum Kultury przygotował również grę plenerową "80 milionów". Jej fabuła oparta jest na filmie Waldemara Krzystka o tym samy tytule, który w grudniu wszedł na ekrany polskich kin. We wtorek w zabawie uczestniczyli mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska.

Wieczorem na wrocławskim Rynku mieszkańcy miasta zapalili kilkaset lampionów, które ułożono w kształt godła państwowego. Akcja "Światło w sercu miasta" ma nawiązywać do tradycji z czasu stanu wojennego, gdy płonącymi zniczami upamiętniano ofiary reżimu - wyjaśnił Woźny.

Wcześniej we Wrocławiu odbył się rocznicowe msze św. oraz sympozjum poświęcone wprowadzeniu stanu wojennego.

Również w innych miastach Dolnego Śląska odbyły się we wtorek uroczystości upamiętniające wydarzenia z 13 grudnia 1981 r. W Lubinie otwarto zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę "586 dni stanu wojennego". Na ekspozycji znalazły się plansze stylizowane na stary kalendarz, na których opisano najważniejsze wydarzenia z lat 1981-1983.

"Wystawa upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów przeplatają się z wielką polityką - spektakularnymi operacjami wojskowo-milicyjnymi, masowymi demonstracjami opozycji, walkami ulicznymi - jak również z obrazami życia codziennego w realnym socjalizmie. Jednym z wątków wystawy są też reakcje podzielonego żelazną kurtyną świata na dramatyczne wydarzenia w Polsce" - powiedziała PAP Katarzyna Maziej-Choińska z biura prasowego wrocławskiego IPN. (PAP)

pdo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)