Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Podejrzani w sprawie korupcji w polskiej piłce złożyli zażalenia na areszty

0
Podziel się:

Czterech podejrzanych o łapówkarstwo oraz
"ustawianie" meczów piłkarskich złożyło zażalenia na zastosowanie
wobec nich tymczasowych aresztów. Nie wiadomo jeszcze, kiedy
wrocławski sąd rozpatrzy wnioski.

Czterech podejrzanych o łapówkarstwo oraz "ustawianie" meczów piłkarskich złożyło zażalenia na zastosowanie wobec nich tymczasowych aresztów. Nie wiadomo jeszcze, kiedy wrocławski sąd rozpatrzy wnioski.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu Krzysztof Schwartz, zażalenia złożył obrońca Ryszarda F. pseud. Fryzjer oraz adwokaci działacza klubu KSZO Ostrowiec i dwóch sędziów piłkarskich.

Wrocławska policja i prokuratura od ubiegłego roku prowadzą śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce. W sumie zarzuty korupcyjne oraz udziału w grupie przestępczej zajmującej się "ustawianiem" meczów w I i II lidze piłkarskiej postawiono już 25 osobom. Podejrzani to sędziowie, działacze, obserwatorzy Polskiego Związku Piłki Nożnej i piłkarze.

Jak do tej pory najpoważniejsze zarzuty postawiono Ryszardowi F., któremu prokuratura zarzuca założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która działała od 2000 r. Zajmowała się "ustawianiem" ligowych meczów. W sumie mężczyźnie postawiono ponad 30 szczegółowych zarzutów; wszystkie dotyczą korupcji. Według prokuratury, na tym przestępczym procederze F. miał zarobić 420 tys. zł.

Według prokuratury, od 2000 do 2003 roku F. nakłaniał, pośredniczył i wręczał łapówki różnym osobom, w tym sędziom piłkarskim i obserwatorom PZPN. Wpłynął w ten sposób na wyniki ponad 30 meczów w I, II i III lidze.

Po 2003 roku, kiedy to zaczął obowiązywać przepis o korupcji w sporcie, F. brał udział w "ustawieniu" przynajmniej sześciu meczów; prokuratura nie ujawnia, jakich klubów. Nieoficjalnie, ze źródeł zbliżonych do organów ścigania, PAP ustaliła, że chodzi m.in. o Odrę Opole.

W ostatnim czasie zatrzymano w sumie czterech sędziów piłkarskich, działacza klubu KSZO Ostrowiec i prezesa klubu piłkarskiego Górnik Zabrze Jerzego F. Ten ostatni przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia. Został zwolniony bez stosowania żadnych środków zabezpieczających. Do winy przyznali się też I-ligowy sędzia Tomasz P. i II-ligowy sędzia Sławomir B.

Od początku tego roku zarzuty przyjmowania łapówek i działania w zorganizowanej grupie przestępczej postawiono też m.in. dwóm sędziom I-ligowym: Andrzejowi F. i Krzysztofowi Z. oraz działaczowi Marianowi D. Według prokuratury, działali oni od maja 2004 r. do maja 2005 r. Po ujawnieniu informacji o ich zatrzymaniu i aresztowaniu, Antoni F. i Marian D. zostali zawieszeni w pełnionych funkcjach przez PZPN.

Zarzut przyjęcia łapówki za "ustawienie" wyniku drugoligowego meczu postawiono też trzem innym sędziom. W sprawie podejrzani są również były piłkarz Piasta Gliwice i członek zarządu tego klubu.

We wrocławskim sądzie trwa już proces czterech byłych piłkarzy - dwóch Polaru Wrocław, jednego Zagłębia Lubin i jednego Śląska Wrocław - oskarżonych o korupcję. Według prokuratury, mieli oni brać udział w ustawianiu meczów drugoligowych w sezonie 2003/2004.

Po ujawnieniu afery, na polecenie premiera, w Polskim Związku Piłki Nożnej rozpoczęła się kontrola. Prowadzi ją Urząd Kontroli Skarbowej i Ministerstwo Sportu. (PAP)

jur/ jra/ 18:04 06/07/14

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)