Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WWF ostrzega: tuńczykom grozi zagłada

0
Podziel się:

Tuńczykom błękitnopłetwym w Morzu
Śródziemnym i północno-wschodnim Atlantyku grozi wyginięcie z
powodu przełowienia - ostrzegła w środę międzynarodowa organizacja
ekologiczna WWF, apelując o natychmiastowy zakaz połowów tych
wysoko cenionych ryb.

Tuńczykom błękitnopłetwym w Morzu Śródziemnym i północno-wschodnim Atlantyku grozi wyginięcie z powodu przełowienia - ostrzegła w środę międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, apelując o natychmiastowy zakaz połowów tych wysoko cenionych ryb.

Według WWF, połowy przekraczają obecnie o 40 procent wysokość legalnych kwot połowowych.

W nielegalnych połowach prym wiodą rybacy z Libii, Turcji i krajów Unii Europejskiej z Francją na czele.

"Rybołówstwo wymyka się spod kontroli" - twierdzi WWF. Za zwiększeniem połowów tuńczyka stoi rosnący popyt, gdyż importerzy japońscy płacą wysokie ceny za rybę stosowaną do przyrządzania sushi i sashimi.

WWF wezwała UE, aby na listopadowym spotkaniu w Chorwacji Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Atlantyckich Tuńczyków opowiedziała się za ścisłą kontrolą połowów.

Rzeczniczka UE Mireille Thom powiedziała, że Unii ten problem nie jest obcy i że UE będzie starać się o ściślejszą kontrolę międzynarodową nad połowami.

Wzmożony popyt na tuńczyka doprowadził do uprzemysłowienia metod połowów - wskazuje WWF. Tuńczyki łapie się żywe i tuczy w klatkach, a następnie zabija i przetwarza na morzu. Uzyskane w ten sposób mięso jest często wysyłane do sprzedaży bez zgłoszenia tego odpowiednim władzom.

Ostrzeżenie WWF przyszło po wiadomościach, że Komisja Europejska przygotowuje wprowadzenie zakazu połowów sardynek do końca tego roku w Zatoce Biskajskiej, ponieważ niebezpiecznie zmalały ich ławice.

Również w poniedziałek KE ostrzegła Irlandię, wzywając ją do zacieśnienia kontroli nad połowami łososi, które mogą zniknąć z niektórych rzek. (PAP)

klm/ ro/

4567

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)